کدام هدست های واقعیت برای خرید بهتر است ؟

چه خوشمان بیاید چه نیاید، داغ ترین خبرهای دنیای فناوری مربوطند به فناوری های واقعیت مجازی. از هدست ها گرفته، تا پلتفرم ها، بازی ها و کیت های توسعه. هر روز چند خبر در این حوزه می شنویم و می خوانیم. تقریبا غیر ممکن است روزی بدون واقعیت مجازی بگذرد.

در حال حاضر سه هدست اصلی واقعیت مجازی ساخته شده، به نام های:

  • HTC Vive
  • Oculus Rift
  • Sony PlayStation VR

همانطور که در جریان هستید ما هدست های موبایلی را فاکتور گرفته ایم. هدست های موبایلی به نوعی فقط یک تجربه دمو از واقعیت مجازی را در اختیار شما می گذارند و در حد پرداختن به میزانی که سه هدست بالا شایسته هستند، نیستند.

حال، به اصل ماجرا می پردازیم.

برای شروع، باید یادآور شویم که هر سه هدست بالا، برای کارکردن نیازمند یک سخت افزار جانبی هستند. یعنی اینکه بدون یک سیستم سخت افزاری مجزا، قادر به کار کردن نیستند. هدست HTC Vive و Oculus Rift به یک کامپیوتر رومیزی مبتنی بر سیستم عامل ویندوز، نیازمند هستند. هدست PS VR نیازمند یک کنسول PS 4 است.

در بحث مقایسه تجربه ی کاربری، HTC Vive بهترین و پخته ترین تجربه ی کاربری را ارائه می دهد. ارائه شدن همراه با کنترلرهای مخصوص، بهینه شدگی فضای مجزای(جهت کاهش ایجاد حالت تهوع در کاربر)، وجود قابلیتی به نام چپرون -که در صورت نزدیک شدن کاربر به شی خارجی و آسیب زننده، به او اخطار می دهد- امکان یکپارچگی با تلفن هوشمند(بخصوص HTC 10)، سنسورهای حرکتی بهتر و پلتفرم گیمینگ جامع تر، از برتری های این دستگاه نسبت به دو دستگاه دیگر است.

اما این بدین معنی نیست که دو هدست دیگر قافله را به اچ تی سی باحته اند و دیگر، کرکره ها پایین! هدست Oculus Rift با هماهنگی بسیار با شبکگه اجتماعی Facebook، برتری خود را در این زمینه مدعی می شود. این هدست نیز در بحث پوشش عناوین بازی دست کمی از Vive ندارد، اما بهرحال چند گام عقبتر از وایو حرکت می کند- حداقل تا به الان. از ویژگی های این هدست این است که بسته ی مصرف کننده فاقد کنترلر است و از قابلیتی مشابه چپرون در HTC بی بهره است. پلتفرم نرم افزاری آن یک پلتفرم جدید است و تجربه ی کاری SteamVR که پشت هدست Vive است را ندارد.

نکته دیگر این است که این دو هدست به یک سیستم مبتنی بر ویندوز فوق العاده قوی نیاز دارند. طبق بررسی های صورت گرفته، حداقل سخت افزار مورد نیاز این دو هدست ها حدود 800 دلار قیمت دارد. در حالت حداکثری و فوق حرفه ای نیز یک سیستم 2500 دلار پیشنهاد می شود.

 

اما برسیم به هدست PSVR. این هدست هنوز به صورت عمومی عرضه نشده و قرار است به احتمال زیاد روز 22 مهر 95 رونمایی شود. این هدست 399 دلار قیمت داشته و به یک کامپیوتر ویندوزی محتاجنیست، چرا که کنسول PS 4 را متمم سخت افزاری خود می بیند. در بحث قیمت، این هدست بهترین انتخاب است. قیمت بسیار پایین تر، و همچنین قیمت سخت افزار جانبی و معقولش، آن را به انتخابی جذاب بدل کرده است. این هدست نیز به مانند Vive، یک پشتوانه کاری را به نام پلتفرم PS 4 و تمام بازی سازان آن را می بیبند، آن هم بصورتی بسیار پایدارتر. چرا که خود آن را بنا کرده و چندین دهه تجربه را در پیشینه ی خود می بیند. با وجود تعداد عنوان کمتر، پیش بینی می شود تجربه ی گیمینگ بسیار روان تر و سرگرم کننده تر را در اختیار مصرف کننده بگذارد. پلتفرم یکپارچه و بنیان محکم، باعث شده ما چنین برداشتی کنیم. تقریبا یکی از پایدارترین حالت ها برای آینده ی این هدست پیش بینی می شود، که مصرف کنندگان آن، با وجود ضعیف تر بودن هدستشان از دو رقیب یاد شده، از انتخاب خود راضی باشند.

در نهایت نظر خود ما این است که هیچ یک از این هدست ها جای دیگری را نمی گیرد. هر 3 قوی، جالب، و در جای خود، قابلیت های هیجان انگیز بسیاری را ارائه می دهند. بقیه ی جوانب، وابسته به توقع کاربر است که بتواند تشخیص دهد از گجت خود چه انتظاری دارد.

منبع :3dbaz

مطالب مرتبط :
  1. دانلود نرم افزار HP_USB_Boot_Utility برای تعمیر و فرمت کردن فلش مموری های HP
  2. نرم افزار SD Formatter برای فرمت کردن مموری کارت و USB Flash Memory
  3. راهی برای پیدا کردن IP فرسنده ایمیل , در یاهو
  4. چطور صفحه نمایش تلویزیون خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنیم؟
  5. 10 نکته و ترفند برای آشنایی بیشتر با «ویندوز 8»

پاسخ