پیاده سازی و پیکربندی WSUS ، قسمت اول – معرفی WSUS

در طول سالها ، مدیریت کامپیوترها ساده تر شده است ، سخت افزارها و نرم افزارها قابل اطمینان تر شده اند ، استفاده از سیستم های عامل ساده تر و بسیاری از وظایف مدیریتی به صورتی کاملا اتوماتیک انجام می شوند. با این حال بروزرسانی نرم افزارها همچنان یکی از مواردی است که به صورت مداوم نیاز به توجه دارد. صدمات ناشی از عدم نصب و یا عدم نصب به موقع بروزرسانی های نرم افزاری می تواند موجب بروز صدمات جبران ناپذیری شود. اگر کامپیوترهای شما به جدیدترین بروزرسانی های نرم افزاری مجهز نباشند می توانند توسط هکرها و از طریق آسیب پذیری های نرم افزاری مورد حمله و سو استفاده قرارگیرند. آلوده شدن کامپیوترهای بیشتر در یک شبکه ، از دست رفتن و یا سرقت اطلاعات حساس ، کاهش زمان خدمت دهی کامپیوترهای یک شبکه تنها گوشه کوچکی از مشکلاتی هستند که ممکن است بدلیل عدم بروزرسانی مناسب نرم افزارها بوقوع بپیوندند.

قسمت دوم مقاله

قسمت سوم مقاله

مایکروسافت با هدف کمک به تکنسین های شبکه در جهت توزیع بروزرسانی های نرم افزاری در سازمان و با در نظر داشتن به حداقل رسانیدن زمان لازم برای مدیریت بروزرسانی ها ،  سرویس Windows Server Update Services و یا به اختصار WSUS را ارائه داده است. به طور خلاصه ، WSUS به شما اجازه می دهد بروزرسانی مورد نظر خود را دانلود ، تایید (بعد از آزمایش کردن آن) و آن را در شبکه سازمانی خود بدون در نظر گرفتن تعداد کامپیوترهایی که مدیریت آنها را بر عهده دارید ، توزیع نمایید.

برای مطالعه این سری مقالات و فهم و یادگیری مطالب مطرح شده نیاز به آشنایی و برخورداری از اطلاعات کافی در حوزه موارد زیر را دارید:

  • آشنایی با مفاهیم پایه شبکه و  شبکه های مبتنی بر ویندوز
  • اضافه کردن Role به Windows Server 2008 R2
  • پیکربندی Active Directory Domain Controller و Join کردن کامیپوترها به دامین
  • پیکربندی پایه شبکه خصوصا پیکربندی تنظیمات IP

قبل از استقرار WSUS باید درک درستی از چگونگی پیکربندی زیرساخت های کلاینت و سرور برای محیط های مختلف داشته باشید. بدون برنامه ریزی مناسب ، توزیع بروزرسانی ها ممکن است بسیار زمانبر باشد ، پهنای باند محدود اینترنت شما را تلف نماید و موجب عدم نصب صحیح بروزرسانی ها شود. چنانچه با نسخه های قبلی WSUS مانند WSUS 3.0 Service Pack 2 آشنایی دارید باید بدانید که امکاناتی جدید و کاربردی به این نسخه اضافه شده است. از جمله مهمترین تغییرات صورت گرفته در این نسخه می توان به وجود کنسولی برای مدیریت WSUS اشاره کرد و بر این اساس دیگر برای مدیریت WSUS به مرورگر وب نیاز نخواهید داشت . همچنین نسخه جدید از BranchCache پشتیبانی می نماید ، گزارشات منعطف تری ارائه می نماید و شاهد بهبودهای در ظاهر گرافیکی کاربر هستیم.

بررسی اجمالی WSUS
WSUS نسخه ای اختصاصی از Microsoft Update Service است که وظیفه دانلود و دریافت اتوماتیک بروزرسانی ها را در هر کامپیوتر مبتنی بر ویندوز بر عهده دارد. با استفاده از WSUS و نصب آن در شبکه داخلی خود می توانید بروزرسانی های نرم افزاری را با صرفه جویی قابل ملاحظه ای در پهنای باند و اعمال مدیریت یکپارچه جهت نصب بروزرسانی ها ، در شبکه توزیع نمایید.

هنگامیکه اقدام به اجرای WSUS می نمایید ، WSUS به سایت بروزسانی های مایکروسافت متصل می شود و اطلاعات موجود در مورد بروزرسانی ها را دریافت و آنها را به لیست بروزرسانی هایی که نیاز به تایید مدیر شبکه دارند اضافه می نماید. بعد از تایید و اولویت بندی بروزرسانی ها توسط مدیر شبکه ، WSUS بروزرسانی های تایید شده را به صورت اتوماتیک به تمامی کامپیوترهای شبکه ارائه می نماید (این روند می تواند کاملا به صورت اتوماتیک نیز انجام شود). Windows Update در سمت کلاینت (در صورتی که بدرستی پیکربندی شده باشد) سرور WSUS را به چک می کند و به صورت اتوماتیک بروزرسانی ها را دریافت و بروزرسانی های تایید شده و مناسب را نصب می نماید. سرویس WSUS بسته به بزرگی سازمان شما می تواند بین چندین سرور نیز توزیع گردد.

 

F1 مرکز تلفنی  پاسخگویی 24 ساعته به مشکلات رایانه ای شما --

 

 

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213 

مطالب مرتبط :
  1. دانلود کرک ویندوز XP - قانونی سازی جهت نصب آپدیت های جدید و نرم افزار های مایکروسافت
  2. راز معرفی سایت به گوگل در کمتر از ۲۴ ساعت
  3. معرفی تبلت ۷ اینچی Aquos Pad SHT21 را با نمایشگر IGZO LCD از سوی شارپ
  4. معرفی فیبر نوری
  5. چگونه پروفایل فیس بوک خود را پاکسازی کنیم؟

پاسخ