پیاده سازی و پیکربندی WSUS ، قسمت دوم – Group Policy های مرتبط با WSUS

Windows Update Client کامپوننتی از WSUS  در سمت کلاینت به شمار می رود که بروزرسانی های نرم افزاری را از سرور WSUS بر می گرداند (دریافت می کند) ، امضای دیجیتالی و الگوریتم رمزنگاری شده امن (Secure Hash Algorithm – SHA1) آنها را تایید می نماید و نهایتا دردسترس بودن بروزرسانی جدید را به کاربران اطلاع می دهد و در صورتی که برای نصب خودکار بروزرسانی ها پیکربندی شده باشد ، عملیات نصب را نیز دنبال می نماید. Windows Update اقدام به نصب بروزرسانی ها طبق زمان بندی های از پیش تعریف شده می نماید و می تواند عملیات راه اندازی مجدد کامپیوتر را در صورت لزوم انجام دهد. اگر کامپیوتر در زمان نصب خاموش و غیرفعال باشد ، بروزرسانی ها می توانند در اولین فرصت ممکن بعد از راه اندازی مجدد کامپیوتر نصب شوند. در صورتی پشتیبانی سخت افزاری ، Windows Update می تواند کامپیوتر را به صورت خودکار روشن نماید و بروزرسانی ها را در زمان مقرر نصب نماید. لازم به ذکر است در Windows XP و Windows 2000  کامپوننت کلاینت WSUS با نام Automatic Update Client شناخته می شود.

قسمت اول مقاله

قسمت سوم مقاله

بدلیل اینکه تنظیمات Windows Update باید به تمامی کامپیوترهای شبکه اعمال شود ، غالباً Group Policy بهترین راه برای توزیع و اعمال کردن این تنظیمات است. تنظیمات مربوط به Windows Update در مسیر زیر قرار دارند :

Computer Configuration\Policies\Administrative Templates\Windows Components\Windows Update

تنظیمات Windows Update در Group Policy به شرح زیر می باشد :

Specify Intranet Microsoft Update Service Location

محل سرور WSUS را مشخص می کند.

Configure Automatic Updates

مشخص می کند که کامپیوتر کلاینت باید بروزرسانی های امنیتی و سایر بروزرسانی های مهم را از طریق سرویس Windows Update دریافت نماید. همچنین با استفاده از این تنظیم مشخص می کنید که آیا کاربر باید از نصب بروزرسانی ها مطلع شود و یا نصب بروزرسانی ها  به صورت خودکار توسط Windows Update Client صورت پذیرد (و این که نصب بروزرسانی ها در چه زمانی از روز انجام شود).

Automatic Updates Detection Frequency

با استفاده از این تنظیم مشخص می کنید که Windows Update Client چگونه مکررا اطلاعات بروزرسانی های جدید را دریافت و بررسی نماید. به صورت پیش فرض ، Windows Update Client دریافت و بررسی اطلاعات بروزرسانی های جدید را در زمانی تصادفی بین ۱۷ تا ۲۲ ساعت انجام می دهد. به کلامی دیگر این گزینه وقفه زمانی بین دو مراجعه Windows Update Client به سرور WSUS را مشخص می نماید.

Allow Non-Administrators To Receive Update Notification

این گزینه تعیین می کند که آیا تمامی کاربران و یا صرفا مدیران سیستم قادر به دریافت Notification (اعلان) در مورد بروزرسانی ها هستند. کاربران غیر مدیر (Nonadministrators) قادر به نصب بروزرسانی ها از طریق Windows Update Client خواهند بود.

Allow Automatic Updates Immediate Installation

این گزینه مشخص می کند که آیا Windows Update اجازه خواهد داشت بروزرسانی هایی را که نیاز به راه اندازی مجدد سیستم ندارند را بلافاصله بعد از دریافت نصب نماید یا خیر.

Turn On Recommended Updates Via Automatic Updates

این گزینه مشخص می نماید که کلاینت ها علاوه بر نصب بروزرسانی های بحرانی مجاز به نصب بروزرسانی های توصیه شده (که شامل بروزرسانی درایور قطعات نیز می باشد) نیز می باشند.

No Auto-Restart For Scheduled Automatic Updates Installations

فعال کردن این گزینه موجب می شود که Windows Update برای نصب بروزرسانی های زمانبندی شده منتظر بماند تا سیستم توسط کاربری که در حال حاضر در سیستم Log on می باشد راه اندازی مجدد (Restart) شود و Windows Update از راه اندازی مجدد سیستم به صورت خودکار خودداری می نماید.

Re-Prompt For Restart With Scheduled Installations

این گزینه مشخص می کند که Windows Update Client هر چند وقت یکبار به کاربر پیغامی مبنی بر لزوم راه اندازی مجدد سیستم ارائه نماید. بر اساس پیکربندی سایر تنظیمات ، کاربر ممکن است امکان به تعویق انداختن زمان راه اندازی مجدد سیستم را داشته باشد. هرچند ، Windows Update Client بر اساس نحوه پیکربندی این تنظیم لزوم راه اندازی مجدد سیستم را یادآوری خواهد کرد.

Delay Restart For Scheduled Installations

این گزینه زمان انتظار Windows Update Client قبل از راه اندازی مجدد سیستم به صورت خودکار را مشخص می نماید.

Reschedule Automatic Updates Scheduled Installations

این گزینه زمان انتظار بعد از راه اندازی مجدد سیستم و بالا آمدن آن را برای ادامه دادن فرآیند نصب بروزرسانی های نصب نشده مشخص می نماید. اگر در این گزینه زمانی تعیین نشود ، Windows Update Client بعد از گذشت یک دقیقه بعد از راه اندازی مجدد و بالا آمدن سیستم اقدام به ادامه دادن فرآیند نصب بروزرسانی خواهد کرد. به کلامی دیگر فرض کنید Windows Update Client شش بروز رسانی جدید دریافت کرده است و باید بعد از نصب چهارمین بروزرسانی سیستم راه اندازی مجدد گردد ، این گزینه تعیین می کند نصب پنجمین بروزرسانی از دو بروزرسانی باقی مانده پس از گذشت چه مدتی از بالا آمدن سیستم در نتیجه راه اندازی مجدد آن آغاز شود.

Enable Client-Side Targeting

این گزینه مشخص می کند کدام گروه از کامپیوترها عضوی از آن هستند و یا به عبارت دیگر کدام گروه از کامپیوتر ها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. این گزینه تنها در صورتی که از WSUS استفاده می کنید کاربرد خواهد داشت. شما نمی توانید از این گزینه برای Software Update Service و یا نسل های پیشین WSUS استفاده نمایید.

Enabling Windows Update Power Management To Automatically Wake Up The System To Install Scheduled Updates

اگر پرسنل سازمان تمایل/عادت به خاموش کردن کامپیوترهای خود در هنگام ترک محل کار دارند ، فعال کردن این گزینه بهمراه بهره گیری از سخت افزارهایی که از عملیات روشن شدن خودکار کامپیوترها پشتیبانی می نمایند می تواند راه را برای روشن شدن اتوماتیک کامپیوترها و نصب خودکار بروزرسانی ها در یک برنامه از پیش زمانبندی شده هموار سازد. با استفاده از این شیوه کامپیوترها روشن نخواهند شد مگر اینکه بروزرسانی ای برای نصب وجود داشته باشد. در این شیوه چناچه کامپیوترها با استفاده از قدرت باطری روشن شوند پس از گذشت دو دقیقه به صورت اتوماتیک به حالت Sleep می روند.

Allow Signed Updates From An Intranet Microsoft Update Service Location

این گزینه مشخص می کند که Windows XP Service Pack 1 و یا نسخه های بعدی آن بروزرسانی را در صورتی که با استفاده از یک Certificate معتبر (مورد اطمینان) امضا شده باشد حتی در صورتی که از جانب مایکروسافت نیز نباشد ، نصب نماید. پیکربندی این تنظیم متداول نیست.

Turn On Software Notifications

اگر از بروزرسانی خودکار استفاده می نمایید ، می توانید با استفاده از این گزینه در ویندوز ویستا و ویندوز ۷ به کاربران خود اطلاعاتی در مورد بروزرسانی های اختیاری نشان دهید. این گزینه به صورت پیش فرض غیرفعال است و معمولا باید غیرفعال نیز باقی بماند.

همچنین دو گزینه زیر در شاخه User Configuration و در همان مسیر قبلی علاوه بر گزینه های فوق موجود می باشند :

Do Not Display ‘Install Updates And Shut Down’ Option In Shut Down Windows Dialog Box

این گزینه مشخص می کند که آیا Windows XP Service Pack 2 و نسخه های بالاتر ویندوز گزینه Install Update and Shut Down را در منوی Start نمایش دهند یا خیر

Do Not Adjust Default Option To ‘Install Updates And Shut Down’ In Shut Down Windows Dialog Box

این گزینه مشخص می کند که Windows XP Service Pack 2 و نسخه های بالاتر ویندوز در صورتی که در انتظار نصب یک بروزرسانی بودند ، آیا به صورت خودکار دکمه Shut Down را به Install Update and Shut Down تغییر دهند یا خیر.

در نهایت ، آخرین تنظیم مربوطه را نیز می توانید در مسیر User Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Windows Update پیدا کنید :

Remove Access To Use All Windows Update Features

با فعال کردن این گزینه ، کاربران اجازه دسترسی به ظاهر گرافیکی Windows Update را نخواهند داشت.

مطالب مرتبط :
  1. دانلود کرک ویندوز XP - قانونی سازی جهت نصب آپدیت های جدید و نرم افزار های مایکروسافت
  2. چگونه پروفایل فیس بوک خود را پاکسازی کنیم؟
  3. فعال سازی 5.0.94.0 Eset Smart Security به کمک رجیستری !
  4. پیاده سازی و پیکربندی WSUS ، قسمت اول – معرفی WSUS
  5. پیاده سازی و پیکربندی WSUS ، قسمت سوم – معماری WSUS

پاسخ