بزرگترین تحول تاریخی در حوزه آدرسهای اینترنتی

سازمان ICANN در بزرگترین تحول تاریخی در حوزه آدرسهای اینترنتی بعد از دات کام، اجازه داد تا صدها پسوند اینترنتی به بدنه آدرسهای اینترنتی ملحق شوند.در این راستا پسوند هایی مانند .cadillac، .vegas و.music و به لیست پسوندهای موجود اضافه شد. این بزرگترین رشد در بخش آدرسهای اینترنتی از دهه ۱۹۸۰ تا کنون ارزیابی شده است.

زبانهای خارجی اولین اولویت در اضافه شدن پسوندها اعلام شده و بعد برند های معروف (مانند دات کادیلاک)، و بعد مناطق جغرافیایی مانند دات وگاس در این لیست اضافه خواهند شد. نام های عمومی مانن .app و .tech و مشابه آن در آخرین لیست جای گرفته است و شامل اسامی و گروههایی است که بعد از موافقت عمومی، در ICANN ثبت خواهد شد.

مدیر اجرایی آیکان، فادی چیهادا، به آسوشیتدپرس گفت مالکان مارک های تجاری می توانند از نام منحصربفرد خود با پرداخت ۱۵۰ دلار سالانه ، دفاع کنند. گفتنی است ۲ هزار کسب و کار معروف فرم های آیکان را در این رابطه پر کرده که ۱۴۰۰ پسوند جدید لحاظ شده است. همچنین در سال ۲۰۰۶ بحث شد تا سایتهای با محتوای ویژه دارای پسوند مخصوص شوند که این موضوع رد شد اما در سال ۲۰۱۱ مورد تصویب قرار گرفت.
پسوند های جدید از آوریل ۲۰۱۳ و هفته ای ۲۰ پسوند به طور متوسط ، به صورت عملیاتی به لیست اصلی اضافه خواهند شد.
آیکان مسوول مدیریت واگذاری نام‌های دامنه و آدرس‌های پروتکل اینترنت است. وظایف آیکان عبارت است از ضمانت تخصیص آدرس پروتکل اینترنت برای یک فضا در اینترنت، واگذاری پروتکل شناسه، سیستم مدیریت نام دامنه سطح بالا، و عملگرهای مدیریت ریشه کارگزار (به انگلیسی: root server)‏. تا به امروز، بسیاری از کار معرفی دامنه‌های عمومی سطح بالای جدید نگران بودند. کار فنی آیکان ارجاع به عملگر آیانا است.
از اصول اولیه عملکردی آیکان به عنوان راهنمایی برای حفظ ثبات عملیاتی اینترنت، ترقی رقابت، دست یافتن به نمایندگی گسترده‌ای در جامعه جهانی اینترنت، و توسعه سیاستی مناسب برای ماموریت خود از آغاز تا انتها، و فرآیندهایی مبنی بر توافق عام توصیف شده‌است.
در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶، آیکان موافقت نامه تازه‌ای را با وزارت بازرگانی (به انگلیسی: Department of Commerce)‏ ایالات متحده امضا کرد که به موجب آن تشکیلات خصوصی را در آینده وادار به مدیریت کامل سیستم اینترنت مرکزی می‌کرد.

مطالب مرتبط :
  1. معاون حوزه های علمیه: نسل سوم تلفن همراه مغایر با احکام اسلام است !!
  2. آیا اتصال اینترنتی ما از سوی ارائه دهنده‌ی خدمات محدود شده است؟
  3. افتتاح بزرگترین ساختمان جهان در چین
  4. بزرگترین تلویزیون اولترا HD خمیده OLED دنیا توسط ال جیرونمایی شد.
  5. بزرگترین سینمای آیمکس دنیا

پاسخ