تلفن های هوشمند میان رده و رنگارنگ در سال 2013

انگار قرار نیست موج بعدی تلفن های هوشمند -و حتی تبلت ها- برای فروش خوب لزوما به مشخصات سخت افزاری اغراق آلود تکیه کنند٬ بلکه فقط می خواهند در دسترس تر از قبل باشند. بخوانید: ارزان.

این روزها وضع اقتصاد در بسیاری کشورهای دنیا چندان جالب نیست٬ مردم اگر هم یک گجت گران بخرند٬ آن را سالم نگه می دارند تا چند سال لذتش را ببرند. چند ماهی هست که بازار مصرف٬ نشانه های اشباع را بروز داده و در چنین شرایطی سود تنها چیزی نیست که برای شرکت ها اهمیت دارد٬‌ بلکه فروش بلیتی به مجمع الجزایر اکوسیستم اهمیت بیشتری دارد.

شما اگر آدمی باشید که بهترین تلفن های موجود در بازار را می خواهد و پول کافی هم دارد٬ انتخاب یک تلفن هوشمند کار آسانی است. حتی اگر ندانید کدام پلتفرم برای تان مناسب است٬ انتخاب بین چند پرچمدار محدود است و بالاخره یا با آیفون ۵ یا گلکسی اس ۴ یا اچ تی سی وان از فروشگاه خارج می شوید.برای خریدن یک تلفن رده پایین هم لازم نیست زیاد سرتان را بخارانید و مثل ای کیو سان چهار زانو بنشینید. همه تلفن های ارزان٬ سر و ته یک کرباس هستند.اما میانه بازار جایی است که زندگی پیچیده می شود. احتمالا آنقدر برای پول تان اهمیت قائل هستید که بخواهید چیزی خوب بخرید٬ هم از نظر سخت افزار و هم ظاهر٬ ولی نمی خواهید کلیه تان را بابتش بفروشید (کاری که حتی برای پرچمدارها هم نباید بکنید!) دقیقا همین بازار است که تا دم دم های پاییز برگ ریز٬ مثل شکوفه های بهاری رنگارنگ خواهد شد...

اگر خاطرتان باشد کسوت نوکیا را در این زمینه رعایت کرده ایم اما در ادامه سال٬ مشخصا دو محصول جذاب را خواهیم داشت: یکی موتو ایکس ساخت موتورولای گوگل٬ و دیگری آیفون ارزان قیمت ساخت اپل. بعضی ها می گویند آیفون ارزان قیمت در بازارهای امریکا و اروپا ارائه نمی شود٬ که به نظر ما اگر نه محال٬‌ لااقل چیز بعیدی است. به هر حال٬‌ یک برچسب قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلاری خواهد داشت. در آن سو موتو ایکس را داریم که شایعات پیرامون باز گذاشتن دست مشتری برای شخصی سازی آن٬ جذاب است: با ۲۵ رنگ و انتخاب هایی از بین چوب٬‌ پلاستیک٬ و فلز.

ممکن است فکر کنید موتو ایکس می خواهد آیفون 5S را به آتش بکشد٬ اما به نظر می رسد چنین نیست. ما برای اولین بار شاهد توجه شرکت های دو پلتفرم مهم به میانه بازار هستیم. بیشه ای که این شیرها می خواهند برای پر کردنش اقدام کنند٬ تا به حال به رقبا سپرده شده بود. اما حالا تصور کنید که هر سال میانه بازار هم با محصولات نو نوار و رنگارنگ و البته تبلیغات کر کننده فرش شود٬ نه محصولاتی با کیفیت و سخت افزار معمولی.با توجه به اشباع بازار٬ پیشرفت بعدی شرکت ها و پلتفرم ها در زمینه تصاحب سهم بازار٬ به جذب مشتریانی بستگی دارد که هنوز از تلفن های همراه به تلفن های هوشمند کوچ نکرده اند. آنها ساکنان بعدی مجمع الجزایر اکوسیستم ها خواهند بود تا دلارهای تا نخورده شان را به جیب پلتفرم ها و توسعه دهندگان بریزند.در نظر داشته باشید عامل مهم مُد را. علاقه مندان به فناوری در سایت هایی مثل شوو همانقدر که به سخت افزار و نرم افزار اهمیت می دهند به ظاهر زیبا هم توجه می کنند. برای جریان اصلی بازار یعنی همان ها که تلفن های میان رده می خرند٬ عامل مُد حتی کمی بیشتر از کاربردی بودن٬ اهمیت دارد.

عرضه محصول برای میانه بازار٬ ریسک بزرگی دارد. شرکت ها باید امید ببندند که مشتریان کمال طلب و پولدارشان٬ همیشه بر سر دوراهی انتخاب٬ داشتن تلفن گران تر را به پس انداز کردن چند دلار بیشتر٬‌ ترجیح بدهند. (البته با عرضه نکردن تلفن های ارزان تحت قرارداد اوپراتورها٬ می شود به انتخاب این نوع مشتریان کمک کرد! مگر نه؟) اما پتانسیل بزرگی هم در این ریسک پذیری نهفته است: اگر بتوان مشتریان کم توان تر را به سمت خود جذب کرد٬‌ و با طراحی زیبا و مشخصات مناسب آنها را به خرج چند دلار بیشتر مجاب نمود٬ پول از پارو بالا می رود.

موسسه IDC اخیرا اعلام کرد که ۶۰ درصد از ۱ میلیارد تلفن هوشمندی که انتظار می رود در سال ۲۰۱۴ فروش برود٬ مقصدی جز کشورهای "برزیل٬ روسیه٬ هند و چین" نخواهد داشت. در کشورهای غیرامریکایی و غیراروپایی از این قبیل که حقوق ها کمتر است٬‌ پرچمدارها باید خیلی خوش شانس باشند که فروش بروند. اینجا است که طبقه متوسط را می شود با محصولات ارزان تر جذب کرد و با توجه به اینکه بخش بزرگی از خریداران طبقه متوسط٬ اساسا به پردازنده و سایر مشخصات نگاه هم نمی کنند٬‌ رنگ های جذاب می تواند برای شرکت ها معجزه کند.

 

 


به سرعت مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . اف یک پاسخگوی 24 ساعته برای مشکلات رایانه ای شما

 

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213 

هر وقت و هر جا در هر قسمت از رایانه کمک احتیاج داشتید کافیه که با تلفن ثابت با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط :
  1. ۳۰ کلید میان‌بر جدید در «ویندوز ۸»
  2. داستان پنج تلفن هوشمند ویندوز فون 8 برتر 2012
  3. رصد کردن مغز بر روی تلفن هوشمند
  4. با کلیدهای میانبر فیس‌بوک در کروم و فایرفاکس آشنا شوید
  5. نفوذ در امنیت تلویزیونهای هوشمند/ اتفاقات خانه در معرض دید هکرها

پاسخ