سراشیبی برای اینتل

شاید باید گفت به دوران پس از اینتل خوش آمدید.بزرگترین تولیدکننده چیپ دنیا٬ که در کشتی طوفان زده PC گیر کرده و با وجود چند سال تلاش برای قراردادن چیپ های پردازشی اش در دل تلفن های هوشمند و تبلت ها هنوز دستاورد خاصی نداشته٬ از نظر کسب درآمد هم ناتوان از هر گونه پیشرفت واقعی است.

حتی استفاده از چیپ تولیدی اینتل در گلکسی تب ۳ - ۱۰.۱ هم کمکی به شکل گرفتن یک روند خوب برای چیپ ساز معروف نکرده. این روزها با اعلام نتایج مالی فصل گذشته اینتل٬ مشخص شده که درآمد و سود شرکت به ترتیب به میزان ۵٪ و ۲۹٪ نزول داشته اند و به ۱۲.۸ و ۲ میلیارد دلار رسیده اند.کاهش درآمدها در مقایسه با خبرهای بعدی موضوع مهمی نیست.

یک کشتی برای ترک کردنمدیر عامل اینتل آقای برایان کرازانیچ اعتراف می کند که اینتل در عکس العمل نشان دادن به تغییر گرایش مردم از پی سی به پست بی سی کند عمل کرده٬ و در آن سو مدیر ارشد مالی اینتل٬ استیسی اسمیت٬ حالا انتظار دارد که تقاضای امسال در بازار PC حتی از پیش بینی های یک ماه قبل هم بدتر باشد.گارتنر پیش بینی کرده که فروش PC نسبت به سال ۲۰۱۲ تا ۱۱٪ کاهش یابد و همزمان فروش تلفن همراه ۴٪ و تبلت ۶۸٪ افزایش پیدا کند.گارتنر برای سال ۲۰۱۳ پیش بینی فروش ۳۰۵ میلیون کامپیوتر شخصی را دارد که در سال ۲۰۱۲ معادل ۳۴۱ میلیون بود. فروش تبلت ها هم از ۱۲۰ میلیون در سال ۲۰۱۲ به ۲۰۲ میلیون در سال ۲۰۱۳ می رسد که در صورت تحقق رشدی فوق العاده است. یافتن جایگاهی در خور توجه برای اینتل در بازار موبایل و تبلت٬ لااقل امسال که کار سختی است.

گرویدن به ARM تنها راه نجات اینتل

شاید فکر کنید که "نه هرگز چنین نخواهد شد" ولی چرخش اینتل به سمت ARM آنقدرها هم که تصور می کنید سخت نخواهد بود. تنها کافی است اینتل تمایل خود به دریافت لیسانس از رقیب خود را روی میز بگذارد و رقابت با کوالکام٬ انویدیا و سایر شرکت های کوچکتر را شروع کند. کاری که مدیر عامل اسبق اینتل٬ پاول اوتلینی از انجامش سر باز زد٬ ولی حالا از آن پشیمان است.شرکت ها تمایلی به استفاده از چیپ های Atom اینتل در محصولات خود نشان نمی دهند. شاید برخی توجه نشان دهند ولی مهم ها نه.  در اصل دو شرکتی که ۱۰۰ درصد از سود بازار موبایل را به خود اختصاص داده اند و در بازار تبلت ها هم حضور چشمگیری دارند٬ یعنی اپل و سامسونگ٬ کاملا به ARM تکیه دارند و حتی چیپ های اختصاصی برای خود طراحی می کنند.بنابراین٬ باید دوباره این سوال را پرسید:  آیا شرکتی که "آینده" را ساخت، می تواند (یا می خواهد) از "آن" جان سالم به در ببرد؟

 

 


به سرعت مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . اف یک پاسخگوی 24 ساعته برای مشکلات رایانه ای شما

 

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213 

هر وقت و هر جا در هر قسمت از رایانه کمک احتیاج داشتید کافیه که با تلفن ثابت با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط :
  1. دانلود نرم افزار HP_USB_Boot_Utility برای تعمیر و فرمت کردن فلش مموری های HP
  2. نرم افزار SD Formatter برای فرمت کردن مموری کارت و USB Flash Memory
  3. راهی برای پیدا کردن IP فرسنده ایمیل , در یاهو
  4. 10 نکته و ترفند برای آشنایی بیشتر با «ویندوز 8»
  5. ده راهکار برای آنکه باهوش‌تر باشیم و باهوش به نظر برسیم!

پاسخ