راهنمای کامل خرید کارت گرافیک VGA و ویژگی های کارت گرافیک خوب

بعد از پردازنده و مادربرد ، کارت گرافيک يکي از مهم ترين قطعات رايانه هاي شخصي شما است ، بسیاری از کاربران و مخصوصا بازی خور ها همیشه اخبار مربوط به کارت گرافیک ها را دنبال میکنند و در صورت توان مالی سعی می کنند کارت گرافیک های روز و مدل بالا را خریداری کنند .

با این حال جستجو در اینترنت برای بررسی پیدا کردن بهترین کارت گرافیک بازار با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، همیشه مشکل و گیج‌کننده است و این سوال همیشه در ذهن کاربران مطرح می شود، چه کارت گرافیکی و با چه قیمتی مناسب سیستم و بودجه من است؟.  کارت گرافیک دارای مدل های متفاوت با پتانسيل های مختلف می باشد. کاربران با توجه به امکانات کارت گرافيک قادر به استفاده از بازی های کامپیوتری پيشرفته ، مشاهده فیلم و انجام عملیات حرفه ای نظير ضبط و ويرايش فیلم ، می باشند. اگر می خواهید یک کارت گرافیک مناسب برای سیستم خود خریداری کنید باید با این قطعه سخت افزاری آشنایی کامل داشته باشید و اکثر مدل های آن را بشناسید. ما در این مطلب ضمن آشنا کردن شما با VGA یا کارت گرافیک و نحوه ی عملکرد آن ، کارت گرافیک مناسب با نیاز شما را نیز توضیح می دهیم.

  آشنایی با کارت گرافیکی

مانند ساختار کلی کامپیوتر، کارت گرافیک نیز از یک پردازشگر و یک Ram تشکیل می شود . به علاوه یک Bios که نوعی حافظه است که اطلاعات و تنظیمات کار کارت گرافیک را در خود نگاه می دارد. پردازشگر کارت گرافیک با پردازشگر کامپیوتر کمی تفاوت دارد . کارت گرافیک دارای برنامه ریزی مخصوصی است که چگونگی پردازش اطلاعات جزو آن است ، و Ram کارت های گرافیکی وظیفه ذخیره اطلاعات هر تصویر پردازش شده را بر عهده دارد . این نوع Ram بسیار سریع کار می کند و با دو درگاه به کارت متصل می شود. کارت گرافیک از طریق Motherboard با CPU ارتباط دارد و برق خود را نیز از Motherboard می گیرد . کارت گرافیک هایی که قابلیت های پردازش بالاتری دارند مستقیما به منبع تأمین برق متصل می شود. براي اينكه بتوان در صفحه نمايش رايانه ، تصويرهاي مربوط به داده ها و اطلاعات را مشاهده نمود بايد ارتباطي بين مادربرد و نمايشگر برقرار شود ، به همين دليل كارت گرافيكي در يكي از شكاف هاي توسعه مادربرد قرار مي گيرد وبا يك كابل به مادربرد وصل مي شود و نمايش اطلاعات بر روي صفحه را كنترل مي كند. بطرو کلی یك كارت گرافیك پیشرفته، یك برد مدار چاپی بهمراه حافظه و یك پردازنده اختصاصی است . پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز گرافیكی ، طراحی شده است . اكثر پردازنده های فوق دارای دستورات اختصاصی بوده كه به كمك آنها می توان عملیات گرافیك را انجام داد. كارت گرافیك دارای اسامی متفاوتی نظیر : كارت ویدئو ، برد ویدئو ، برد نمایش ویدئوئی ، برد گرافیك ، آداپتور گرافیك و آداپتور ویدئو است .

 

 

 

نحوه ی عملکرد کارت گرافیک

به دلیل این که مطالب مربوط به کارت گرافیک و نحوه ی عملکرد و اصطلاحات آن بسیار پیچیده است سعی می کنیم وارد جزئیات آن نشویم چون اگر بخواهیم بصورت تخصصی به توضیح آن بپردازیم برای بسیاری از این خوانندگان این مطلب گنگ و نامفهوم خواهد بود، در کل یک  پردازشگر و برنامه‌ای که تصاویر را از نظر نرم افزاری تشکیل می‌دهد؛ اطلاعات را به کارت گرافیک می‌فرستند. برای تشکیل تصاویر سه بعدی کارت گرافیک، همانند یک عروسک ساز عمل می‌کند. ابتدا طرحی کلی از تصویر ایجاد می‌کند و سپس شروع به پر کردن فضای تصویر می‌کند. این کار شامل حجم دهی، نور پردازی و سایه دادن به تصاویر می‌باشد. برای تشکیل تصاویر پویا یک بازی کامپیوتری ابتدایی، کارت گرافیک این عملیات را 60بار در ثانیه تکرار می‌کند.

 

 

 

نکات مهم در خرید کارت گرافیک یا  VGA

Shider و سرعت هسته

۱- تعداد و فرکانس Shider و سرعت هسته یا SpeedCore: محاسبات مربوط به نورپردازی، سایه، حرکات آب و اجسام، ذرات غبار و … توسط واحدی به نام  Shider یا سایه زن صورت می‌گیرد، در واقع هر قدر Shider کارت گرافیک شما بالاتر باشد سرعت پردازش آن نیز بالا است . و فرکانس این دو نیز در کارایی کارت گرافیک شما موثر است.

2- خنک‌کاری کرات گرافیک: دو نوع خنک‌کاری غیرفعال  Passive و  فعالActive  داریم. در حالت غیرفعال Passive ، فن وجود ندارد. در حالت فعال، فن و احتمالاً لوله‌های حرارتی وجود دارد. خنک‌کاری خوب و صدای کم برای کارکرد درازمدت و خصوصاً اورکلاک overclock بسیار مهم است. overclock یا اورکلاک به بالا بردن سرعت یک قطعه سخت افزاری بیشتر از مشخصات تعیین شده توسط کارخانه سازنده گفته میشود .

 

 


 

3- سرعت و نوع حافظه RAM یا Vedio Memory Speed: ، سرعت RAM نیز به طور مستقیم با پهنای باند متناسب است. اما اگر پهنای باند دو برابر شود، سرعت اجرای بازی یا نرم افزار کمی بیشتر می‌شود، بنابراین این عامل تا حدی تاثیرگذار است ولی تعیین کننده نیست.

4- مقدار حافظه‌ی RAM یا Memory Bus  : مقدار حافظه معمولاً اثر کمی دارد، البته بیشتر کاربران بدون توجه به نتایج تست‌ها حاضر هستند که پول بیشتری بابت خرید مدلی که حافظه‌ی بیشتری دارد بپردازند، این تصور کاملاً اشتباه است. در بیشتر تست‌ها، عملکرد ۲ گیگابایت رم نسبت به ۱ گیگابایت رم، کمتر از ۳ درصد فرق می‌کند. لذا خرید مدل‌های دارای حافظه‌ی بیشتر توصیه نمی‌شود. اگر وضوح تصویر بالا و جزییات بهتر را انتظار دارید، نیازمند یک کارت گرافیکی هستید ، که ظرفیت رم آن هم مناسب باشد.

5- تناسب کارت گرافیک با فضای کیس:

فضای داخل کیس های کوچک مناسب کارت های گرافیک کوچک است و کیس هایی با فضای بیشتر می توانند کارت های گرافیک بزرگ تر را پشتیبانی کنند. رعایت این نکات به این خاطر است که گرما در فضای داخل کیس عنصر مهمی در نگهداری از کارت گرافیک است. گرمای تولید شده در کیس می تواند به کارت گرافیک صدمه بزند.

 

راهنمای انتخاب کارت گرافیک با توجه به نیاز شما

کسانی که با کامپیوتر خود بازی می کنند و قصد دارند بهترین کارت گرافیک ممکن براساس بودجه خود را خریداری کنند مناسب است. اگر شما مصارف دیگری جز بازی دارید و در واقع با کامپیوتر خود بازی نمی کنید یک کارت گرافیک معمولی نیز جواب کار شما را می دهد و نیازی به هزینه کردن زیادی نخواهید داشت. مشاهده فیلم و کاربردهای عادی، طراحی گرافیکی دوبعدی مانند برنامه فتوشاپ یا سه بعدی مانند برنامه مایا، بازی های کامپیوتری ساده یا پیشرفته هر کدام به سطح خاصی از کارایی کارت گرافیک نیاز دارند. اگر کارت گرافیک به صورت مجتمع با مادربرد است به سرعت انتخاب خود را به مدلی با کارت گرافیک واقعی تغییر دهید. کارت هایی که بر روی مادربرد قرار دارند برای برنامه های کاربردی ابتدایی مانند پردازش متن و یا وب گردی مناسب هستند، اما برای بازی کردن و نرم افزار های سنگین به هیچ وجه جالب نیستند ، اگر از سیستم خود انتظار بیشتری دارید سعی کنید کارت گرافیک خود را ارتقا دهید. حساسیت زیادی در انتخاب مدل کارت گرافیک نداشته باشید، زیرا تمام این تولید کننده ها براساس طرح های اعلام شده توسط Nvidia   ویا AMD کارت های گرافیک خود را تولید می کنند در واقع  در بازار کارت های گرافیکی نام های زیادی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام طراحی و قیمت های مخصوص خود را دارند اما پردازنده تمام کارت های گرافیکی با هر نامی که باشند توسط دو شرکت AMD و Nvidia تولید می شود و این دو هر کدام مشخصات و ویژگی های خاص خود را دارند و از نظر کارآیی و قیمت محصولات آنها نسبتا با یکدیگر مشابه هستند بنابراین نمی توان گفت الزاما یکی از آنها بهتر از دیگری است.

مارک های کارت گرافیک

كارت گرافيك گيگابايت (GigaByte)-كارت گرافيك اسوس (ASUS)-كارت گرافيك ايكس اف ايكس (XFX)-كارت گرافيك ام اس آي (MSI)-كارت گرافيك زوتاك (Zotac)-كارت گرافيك ليد تك (Leadtek)-كارت گرافيك پيكسل ويو (Pixelview)-كارت گرافيك گين وارد(Gainwrd)-کارت گرافیک سویو (Soyo)-كارت گرافيك السا (ELSA)-كارت گرافيك فونيكس (Phoenix)-كارت گرافيك اسپاركل (SPARKLE)-كارت گرافيك تونب (TONB)-كارت گرافيك مضراتي (Maserati)-كارت گرافيك بايوستار (Biostar)-كارت گرافيك اي وي جي اي (EVGA)-کارت گرافیک گیگاترون(Gigatron)-كارت گرافيك فاكسكان (Foxconn)-كارت گرافيك آلباترون (Albatron)-كارت گرافيك اكستروم (axtrom)-كارت گرافيك اکسپرت ویژن(Expert Vision)-كارت گرافيك (Point Of View)-كارت گرافيك چين تك (Chaintech)-كارت گرافيك پاسكال (PASCAL) -کارت گرافیک ایلایت(Elite) - كارت گرافيك كلاب (CLUB)

 

 


به سرعت مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . اف یک پاسخگوی 24 ساعته برای مشکلات رایانه ای شما

 

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213 

هر وقت و هر جا در هر قسمت از رایانه کمک احتیاج داشتید کافیه که با تلفن ثابت با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط :
  1. نرم افزار SD Formatter برای فرمت کردن مموری کارت و USB Flash Memory
  2. راهنمای iOS 6: دسترسی اپلیکیشن فیس‌بوک به عکس‌ها و ویدئوها
  3. راهنمای جامع تنظیمات مرورگر Mozilla Firefox
  4. راهنمای جامع تنظیمات مرورگر Google Chrome
  5. اسمارتفون های نسل آینده چه ویژگی هایی دارند؟

پاسخ