دفترچه الکترونیک سونی در اندازه A4 برای دانشگاهیان

شرکت سونی به تازگی دستگاه کتابخوانی را معرفی کرده است که می ‌تواند جایگزین مناسبی برای کتب فنی و تخصصی دانشگاهی شود. این ترکیبی از یک دفترچه الکترونیک و کتابخوان است که تمام نیازهای یک دانشجو را در دانشگاه برآورده می کند.

فناوری صفحه نمایش موبیوس که حاصل همکاری مشترک سونی و ای ‌اینک (E Ink) می ‌باشد، برای اولین بار در این کتابخوان به کار گرفته شده است. اگر چه تعدادی از منتقدین این حرکت سونی را بازگشت به گذشته ذکر کرده‌اند، اما به نظر می ‌رسد این کتابخوان‌ نسبت به تبلت‌ها در مطالعه متون تخصصی مزایایی دارد که براحتی قابل صرف نظر نمي باشد.

1- عدم نیاز به حرکت صفحه جهت مطالعه: کتاب‌های دانشگاهی بدلیل وجود تصاویر، جداول و نمودارهای متعدد در قطع‌های بزرگ منتشر می ‌شوند. این کتابخوان می تواند کل صفحه را بطور کامل نشان دهد. این امر باعث می ‌شود نیاز به حرکت دادن صفحه و بزرگنمایی ‌های متعدد از بین برود. نیاز به جابه‌جایی مدام صفحه مسئله‌ای است که در هنگام مطالعه جداول و نمودارها بسیار آزاردهنده است و باعث می ‌شود کلیت مطلب از ذهن خواننده خارج شود.

2- قابلیت مطالعه بهتر: در کتابخوان‌ها به تعداد پیکسل‌ ها سلول‌های ریزی وجود دارد که جوهر الکترونیکی در هر بازآوری (ریفرش) صفحه به سلول‌های غیرسفید وارد مي‌شوند و نور لازم جهت مطالعه مانند کاغذ تنها از بازتابش نور پیرامونی حاصل مي‌شود. این مسئله سبب می ‌شود خواندن طولانی مدت کتابخوان‌ها چشم را نسبت به تبلت‌ها که از تابش مستقیم نور استفاده مي‌کنند، کمتر دچار خستگی نماید. رویهم‌ رفته مي‌توان گفت ‍«حس کاغذ» در کتابخوان‌ها بیشتر به خواننده منتقل می شود.
3- مصرف انرژی کمتر: مصرف انرژی کتابخوان‌ها به مراتب از تبلت‌ها بهتر است. در حالی که بهترین تبلت‌ها بدون نیاز به شارژ بعد از 10 تا 12 ساعت مصرف از نفس خواهند افتاد، این کتابخوان در یک ماراتن سه هفته‌ای شما را از دسترسی به شارژر بی ‌نیاز مي‌کند. دلیل مصرف پایین‌تر این دستگاه‌ها این است که هیچ نوع انرژی برای تاباندن نور به صفحه لازم نیست. بعلاوه فقط در هنگام بارگذاری صفحه انرژی مصرف مي‌شود و پس از آن‌که جوهر الکترونیکی وارد سلول‌ها شد، دیگر تا زمانی که صفحه ثابت بماند، برای صفحه نمایش انرژی مصرف نخواهد شد.
4- کتابخوان‌ها عموماً سبک ‌تر از تبلت‌ها هستند. وزن این تبلت 13.3 اینچی 358 گرم است. این وزن تنها 54 درصد وزن آیپد چهار 662 گرمی است، حتی با وجود آن‌ که مساحت صفحه نمایش این کتابخوان 88 درصد بزرگتر از آیپد 4 است. سنگین‌تر بودن آیپد به دلیل استفاده از شیشه و آلومینیم در بدنه و نیاز به باتری سنگین‌تر است. ضخامت این کتابخوان نیز تنها 6.8 میلیمتر است.
5- قابلیت تحریر بهتر: این کتابخوان استایلوس ویژه‌ای دارد دارد که قابلیت یادداشت‌برداری را برای کاربران به ارمغان مي‌آورد. در هنگام نوشتن با استایلوس امکان قرار دادن کف دست بر روی کتابخوان وجود دارد. همچنین صفحه نمایش پلاستیکی و منعطف آن هم بادوام‌تر است و هم از سطح شیشه‌ای که لغزندگی بالایی دارد، برای نوشتن راحت‌تر است. در نتیجه مي‌توان گفت که علاوه بر این که این کتابخوان‌ها نسبت به تبلت‌ها کتاب‌های بهتری هستند، دفترهای بهتری هم به شمار مي‌روند.
 

البته این محصول فعلا تنها به صورت آزمایشی ارائه شده و قرار است در سال تحصیلی آینده در سه دانشگاه ژاپن به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین برنامه‌ریزي‌های اولیه برای ساخت محصول تجاری در سال جاری انجام شده است. مشخصات عمومی این محصول نیز عبارت است از:
• صفحه نمایش: 13.3 اینچ با قابلیت تفکیک 1600*1200 و (150 پیکسل در هر اینچ)

• وزن دستگاه: 358 گرم
• وزن صفحه نمایش: 60 گرم (حدود 50 درصد سبك‌تر از صفحه نمایش ال‌سي‌دی)
• قابلیت اتصال: وای ‌فای
• حافظه: 4 گیگابایت با قابلیت ارتقا بوسیله میکرو اس‌دی
• ضخامت: 6.8 میلیمتر
• قابلیت صوتی: ندارد

 

 


به سرعت مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . اف یک پاسخگوی 24 ساعته برای مشکلات رایانه ای شما

 

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213 

هر وقت و هر جا در هر قسمت از رایانه کمک احتیاج داشتید کافیه که با تلفن ثابت با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط :
  1. دانلود نرم افزار HP_USB_Boot_Utility برای تعمیر و فرمت کردن فلش مموری های HP
  2. نرم افزار SD Formatter برای فرمت کردن مموری کارت و USB Flash Memory
  3. راهی برای پیدا کردن IP فرسنده ایمیل , در یاهو
  4. 10 نکته و ترفند برای آشنایی بیشتر با «ویندوز 8»
  5. ده راهکار برای آنکه باهوش‌تر باشیم و باهوش به نظر برسیم!

پاسخ