نیروی ویژه اورکلاکینگ گیگابایت

کی از اهداف اورکلاک کردن قطعات سخت افزاری، افزایش چند درصدی کارایی نهایی است.استفاده از رایانه های رومیزی یا همان Desktop PC را می توان به دو دسته کلی کاربری های عادی و کاربری های حرفه ای تقسیم کرد. کاربران عادی که از رایانه خود برای مصارف روزمره مانند فعالیت های اداری، کار با نرم افزارهای آفیس، وبگردی و غیره استفاده می کنند.

معمولا نیاز به قطعات سخت افزاری و امکانات خاصی ندارند. حتی برخی از آنها مانند وبگردها می توانند از ابزارهای کوچک و قابل حمل مانند تبلت یا گوشی تلفن هوشمند نیز استفاده کنند.
اما این امر برای کاربران حرفه ای کاملا متفاوت است. چراکه هر کاربر حرفه ای با توجه به نوع کاربری که از رایانه خود دارد کلاس مختلفی از سخت افزارها را نیاز خواهد داشت.
برای مثال نیازهای سخت افزاری یک گیمر با یک طراح گرافیک یا تنظیم کننده موسیقی کاملا متفاوت است. اورکلاکرهای حرفه ای نیز همین شرایط را دارند. البته یکی از اهداف اورکلاک کردن قطعات سخت افزاری، افزایش چند درصدی کارایی نهایی است، که این عمل تنها به مدل های خاصی از قطعات محدود نمی شود. اما اورکلاکینگ حرفه ای به منظور دستیابی به رکوردهای سطح بالا، به برخی تجهیزات و به ویژه یک مادربرد خاص نیاز دارد.

به گزارش ایتنا گیگابایت نیز از چند نسل قبلی مادربردهای خود تا کنون همواره توجه خاصی به این دسته از کاربران حرفه ای داشته و محصولات پیشرفته ای را بر اساس خواسته های آنها طراحی و تولید کرده است.
مادربرد Z۸۷X-OC Force آخرین نمونه عرضه شده از مادربردهای مخصوص اورکلاکینگ گیگابایت، مبتنی بر چیپ ست Z۸۷ می باشد که در ادامه به بررسی برخی از مهمترین امکانات اورکلاکینگ آن خواهیم پرداخت. 


Z۸۷X-OC Force
این مادربرد با عنوان "پرچمدار محصولات اورکلاکینگ گیگابایت" عرضه شده و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری کم نظیری را در اختیار اورکلاکرهای حرفه ای قرار می دهد.
طبیعتاً پردازنده یکی از مهمترین قطعات در روند اورکلاک به شمار می رود و رکوردهای مربوط به آن از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است. گیگابایت با در نظر گرفتن این نکته، امکانات سخت افزاری خاصی را برای محوطه پردازنده مادربرد Z۸۷X-OC Force در نظر گرفته است که یکی از آنها کنترلر تمام دیجیتالی تامین کننده توان مورد نیاز پردازنده می باشد.
این کنترلرها ساخت شرکت معتبر International Recifier می باشند. همچنین گیگابایت برای محوطه PWM سیستم خنک کننده ترکیبی منحصر به فردی طراحی کرده است که از سینک های مسی و فن های بی صدا تشکیل شده و از خنک کننده آبی نیز پشتیبانی می کند. این روند خنک سازی تا کنون در هیچ یک از مادربردهای گیگابایت اجرا نشده بود. یکی از ابداعات گیگابایت در این مادربرد حرفه ای تعبیه کلید OC Ignition است.

این کلید به نوعی دسترسی به توان فن پردازنده را از باقی فن های موجود روی مادربرد جدا می کند (روی بدنه این مادربرد مجموعاً ۹ کانکتور فن وجود دارد). به این ترتیب که اگر پردازنده شما در هنگام اورکلاکینگ حرفه ای و کار با نیتروژن مایع دچار Cold bug یا سرمای بیش از حد شود، با فشار کلید OC Ignition توان ورودی به فن پردازنده قطع می شود تا پردازنده مجددا به دمای کاری بازگردد.

در حالی که دیگر فن های نصب شده روی مادربرد به کار خود ادامه می دهند و دمای دیگر قطعات نصب شده روی مادربرد را کنترل می کنند. با استفاده از این قابلیت دیگر نیازی به ریست کردن چندباره سیستم وجود ندارد و احتمال از بین رفتن اطلاعات بایوس و یا حتی خرابی پردازنده به حداقل می رسد. علاوه بر این، می توان سیستم خنک کننده آبی را به مادربرد وصل کرد و آن را جهت تست عیب یابی راه اندازی کرد، بدون اینکه جریان برق وارد پردازنده شود.
این کلید روی بدنه مادربرد تعبیه شده و دسترسی به آن بسیار ساده است.
این مادربرد همچنین برای اورکلاک کارت گرافیک امکانات فوق العاده ای دارد. به این ترتیب که یک چیپ PLX روی این مادربرد قرار گرفته است که چهار شکاف PCI-E ۳.۰ نارنجی رنگ را در اختیار کاربر قرار می دهد و از اتصالات CrossFire و SLI چهار مسیره نیز پشتیبانی می کند. همچنین به واسطه این چیپ، پهنای باند ارسال و دریافت داده ها در این شکاف های PCI-E به دو برابر حالت معمول افزایش پیدا می کند.

اما برتری اساسی این مادربرد در مقایسه با دیگر محصولات هم رده خود، در پنجمین شکاف PCI-E است. این شکاف که با رنگ مشکی روی مادربرد قرار گرفته مستقیما به پردازنده متصل است و از اینرو توان ورودی و پهنای باند بیشتری نسبت به دیگر شکاف ها دارد. این شکاف PCI-E برای ثبت رکورد اورکلاک GPU یک گزینه استثنایی به شمار می رود. چهار کلید تحت عنوان PCIe Switch روی مادربرد قرار گرفته است که با استفاده از آنها می توان هرکدام از شکاف های PCI-E را به سادگی از مدار خارج کرد. با استفاده از این کلیدها دیگر نیازی به جدا کردن و نصب دوباره کارت گرافیک روی مادربرد نیست. قابلیت OC PEG نیز یک ورودی برق جداگانه از منبع تغذیه توان گرفته و آن را در اختیار شکاف های PCI-E قرار می دهد.
 

به این ترتیب حتی در هنگام نصب چهار کارت گرافیک روی مادربرد نیز نگرانی از تامین توان کافی و یکدست وجود نخواهد داشت. کار با سیستم باز و خارج از کیس خطرات متعدی دارد که یکی از مهمترین آنها تکان خوردن یا حتی خارج شدن کارت گرافیک از شکاف PCI-E است. گیگابایت با طراحی یک قاب فلزی جداگانه به نام OC Brace این مشکل را برطرف نموده و حتی نصب چهار کارت گرافیک روی مادربرد باز با کمترین خطر را ممکن کرده است.

در چند بخش این مادربرد از روکش طلا استفاده شده است که به افزایش کیفیت اتصال و طول عمر آن ها کمک می کند. از جمله این نقاط می توان به سوکت پردازنده، شکاف های PCI-E و DDR، و پین های کانکتورهای برق اشاره کرد. علاوه بر تمامی این امکانات سخت افزاری، نرم افزار UEFI DualBIOS جدید گیگابایت با داشبورد مخصوص اورکلاکینگ حرفه ای نیز به کنترل دقیق تر و کامل تر در هنگام اورکلاکینگ کمک بسیاری می کند. کار با این مادربرد اختصاصی پیشرفته نه تنها برای اورکلاکرهای حرفه ای بسیار لذت بخش می باشد، بلکه برای اورکلاکرهای نه چندان حرفه ای نیز تجربیات اورکلاکینگ فوق العاده ای را به همراه خواهد داشت. مادربرد Z۸۷X-OC Force در نمایشگاه کامپیوتکس امسال جایزه "بهترین مادربرد" را دریافت کرد. این محصول در بازارهای داخلی کشور با گارانتی آواژنگ موجود می باشد.

 


OC PCIe Switch: فعال یا غیر فعال کردن دستی شکاف های PCIe
Setting Lock: ذخیره خودکار آخرین تنظیمات موفق شما، حتی بعد از پاک کردن CMOS
OC PEG: تامین توان اضافی و کمکی برای شکاف های PCIe برای چینش ۴ کارت گرافیک
OC Brace: پل نگهدارنده ۴ کارت گرافیک برای استحکام بیشتر
OC Turbo: بارگذاری سریع یک پروفایل اورکلاکینگ پیش فرض
BIOS Switch: فعال سازی بایوس دلخواه، قابلیت رصد و بررسی اختلاف میان انواع تنظیمات
Switch DualBIOS: برای فعال یا غیرفعال سازی DualBIOS
Direct to BIOS (DTB): ورود به منوی بایوس پس از راه اندازی مجدد سیستم، بدون نیاز به فشار کلید Del
کلیدهای OC Touch: تنظیم دستی ضرایب، BCLK و ...
Extreme Multi-GPU: پشتیبانی از چهار کارت گرافیک به طور همزمان
OC Tag: بارگذاری سریع پروفایل اورکلاکینگ
UEFI DualBIOS: برای دو تنظیم پیش فرض بایوس
OC Trigger Switch: تغییر ناگهانی بین پایین ترین و بالاترین فرکانس ممکن
Memory Safe Timing: ماژول DDR۳ برای حذف مشکلات سازگاری حافظه
Clear CMOS: پاک کردن تنظیمات CMOS 

 

 


به سرعت مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . اف یک پاسخگوی 24 ساعته برای مشکلات رایانه ای شما

 

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213 

هر وقت و هر جا در هر قسمت از رایانه کمک احتیاج داشتید کافیه که با تلفن ثابت با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط :
  1. KidsPad ، تبلتی ویژه برای کودکان
  2. کنفرانس ویژه خبری سونی در آلمان، آیا فبلت 6.5 اینچی توگاری در راه است؟
  3. پروژکتور در برابر تلویزیون؛ مزایا و معایب صفحات نمایش غول‌پیکر ویژه
  4. 16 مردادماه کنفرانس ویژه ال جی در نیویورک، احتمالا برای معرفی جانشین اپتیموس جی
  5. کامپیوتر ویژه بازی Poseidon Formula One توسط ایسوس- یکی از قویترین کامپیوترهای بازی asus

پاسخ