یادگیزی شبکه

گاهی ممکن است شما قصد انتقال اطلاعات را از یکه سیستم به سیستم دیگر داشته باشید و یا حتی قصد این را داشته باشید یک بازی تحت شبکه دونفره را راه اندازی کنید

اگر داده های کمی داشته باشید شما میتوانید از رسانه انتقالی مانند فلش دیسک برای انتقال اطلاعات استفاده کنید اما اگر داده ها زیاد باشند و شما بخواهید دائما اطلاعات را بین کامپیوتر ها انتقال دهید این روش کاربرد چندانی به علت سرعت پایین آن ندارد.  این روش در مقایسه با روش کابلی بسیار کندتر عمل میکند.روش دیگری نیز برای اتصال دو کامیپیوتر وجود دارد که آن ایجاد یک شبکه خانگی بدون سیم است که این روش هم مزایا و معایب خاص خودش را دارد.پس فعلا بهترین پیشنهاد اتصال دو کامپیوتر از طریق کابل اترنت است که به  روشی مطمئن و سریع بین کاربران رواج یافته است.کابل اترنت چیزی بیش از یک کابل ساده که سر و ته آن با کانکتورهای Rj45 بسته شده است نیست.اما دو نوع کابل اترنت وجود دارد که شما میتوانید از آن ها با توجه به نیاز خود استفاده کنید.اولین مورد به کابل Straight معروف است و دومین کابل نیز Crossover نام دارد. شما در شکل زیر میتوانید نمودار پیکربندی هر یک از کابل ها را مشاهده کنید.

کابل استرایت(straight) چندین کاربرد مختلف دارد.

کابل کراس(crossover) تنها میتوانید به انتقال اطلاعات بپردازید.

1.در ضمن هر دو کامپیوتر نیز باید درایور مناسب کارت شبکه خود را در حالت نصب داشته باشند که معمولا به طور پیشفرض نصب شده اند.

2.یک کابل کراس یا استرایت که در اینجا من از کابل کراس استفاده میکنم

3.در ضمن هر دو کامپیوتر نیز باید درایور مناسب کارت شبکه خود را در حالت نصب داشته باشند که معمولا به طور پیشفرض نصب شده اند.

خوب حالا باید به سراغ پیکربندی کامپیوترها برویم:

وارد کنترل پنل خود شوید و روی گزینه  Network and Sharing Centerکلیک کنید و در صفحه نمایان شده مطابق شکل زیر روی گزینه Change adapter settings  کلیک کنید.

Windows-7-2

پنجره ای با این عنوان Network Connectionsظاهر میشود. که باید راست کیلیک کرد و گزینه  propertiesرا انتخاب نمایید

Windows-7-3

بعد از این کار کادر محاوره ای Local Area Connection Properties باز میشود

Windows-7-4

در زبانه شبکه (Network) روی گزینه Internet Protocol Version 4 کلیک کرده و روی دکمه Properties کلیک کنید.حال آدرس هر یک از کامیپوتر ها(در این جا دو کامپیوتر با ویندوز۷) را مطابق زیر تعیین کنید.

کامپیوتر اول :

آدرس ای پی : (192.168.0.1)

سابنت مسک : (255.255.255.0)

کامپیوتر دوم :

ادرس آی پی : (192.168.0.1)

سابنت مسک :(255.255.255.0)

Windows-7-5

حال به ایکون computer در منوی استارت رفته و روی آ ن راست کلیک کنید. مطابق شکل:

Windows-7-6

روی گزینه Change settings که در تصویر بالا مشخص شده است کلیک کرده و در صفحه ظاهر شده مطابق شکل زیر و در قسمت Member of گزینه Workgroup را انتخاب کرده و یک نام دلخواه انتخاب کنید .دقت داشته باشید که این نام در هر دوکامپیوتر باید یکسان باشد در غیر این صورت سیستم ها قادر به شناسایی یکدیگر نیستند.

Windows-7-7

سیستم را ریستارت کرده و مجداد راه اندازی کنید. بعد از بالا آمدن ویندوز هر دو سیستم, روی آیکون Computer در دستکتاپ خود دابل کلیک کنید و در سمت چپ روی گزینه ای با نام Network  کلیک کنید.اگر مراحل قبل را به درستی انجام داده باشید آیکون کامیپیوتر مقابل را باید در این صفحه ببینید.(و البته بالعکس)

اگر آیکون های کامپیوتر مقابل در یکی از سیستم ها ظاهر نشد(فرقی نمیکند کدوم کامپیوتر باشد)شما با گزینه ای با نام Network Discovery and file Sharing روبرو خواهید شد در این مورد شما باید دوباره کامپیوتر را ریست کنید.بعد از اینکه شما آیکون کامپیوتر مقابل را در سیستم خود(همان پنجره شبکه) دیدید کافی است روی آن دابل کلیک کنید در صورت درخواست نام کاربری و رمز ,شما باید نام و رمز کاربری را نیز وارد کنید تا بتوانید به فایل های اشتراکی کامپیوتر مقابل دسترسی پیدا کنید اگر دوست داشتید که کل درایو کامپیوتر خود را به اشتراک بگذارید ابتدا روی درایو مورد نظر طبق تصویر زیر راست کلیک کرده و از منوی باز شده گزینهàHome Group   Share With را انتخاب کنید

Windows-7-10

 

 


به سرعت مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . اف یک پاسخگوی 24 ساعته برای مشکلات رایانه ای شما

 

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213 

هر وقت و هر جا در هر قسمت از رایانه کمک احتیاج داشتید کافیه که با تلفن ثابت با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط :
  1. آشنائی با عناصر يک شبکه محلی
  2. شبکه کردن کامپیوتر ها به صورت بی سیم ( Wireless ) در ویندوز XP
  3. محاسبه و کنترل پهنای باند اینترنت و شبکه، BWMeter 6.5.
  4. 10 مشکل در شبکه و اینترنت و راه های مقابله با آن
  5. آموزش شبکه دوره MCSE- آموزش ACTIVE DIRECTORY

پاسخ