استفاده به جا از فلش در عکاسی

فلش های داخلی و سر-خود دوربین ها به شما اجازه می دهند که در محیط های کم نور به ثبت عکس بپردازید، یعنی در شرایطی که بدون حضور فلش شاید چنین کاری امکان پذیر نباشد. و البته آنها می توانند تصاویرتان را تغییر دهند، اما نتیجه می تواند بهتر یا بدتر شود!
 

 امشب قصد داریم کمی به مبحث فلش ها و شیوه درست استفاده از آنها بپردازیم.

 

عکس های با و بدون فلش را با هم مقایسه کنید

 

 


به سرعت مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . اف یک پاسخگوی 24 ساعته برای مشکلات رایانه ای شما

 

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213 

هر وقت و هر جا در هر قسمت از رایانه کمک احتیاج داشتید کافیه که با تلفن ثابت با ما تماس بگیرید .

در عکس سمت چپ از فلش استفاده نشده است. در حالی که عکس سمت راست با استفاده از فلش ثبت شده. البته هر دو به میزان کمی مورد ویرایش قرار گرفته اند تا برخی از تقاوت های کمتر مشخص شده را در حالت استفاده از فلش و بدون استفاده از آن، به نمایش بگذارند.

 

برای مثال، در تصویری که از فلش استفاده شده، تفاوت ها بسیار واضح تر شده اند، سایه روشن ها و تونالیته تاریک در برخی نقاط چیره شده و جزئیات کمتری قابل مشاهده هستند. در حالی که عکس سمت چپ وضعیت بهتری داشته و جزئیات فراوانی را به تماشا می گذارد. هرچند که فقط با نور معمولی محیطی ثبت شده است.

 

فلش می تواند باعث ایجاد نقاط درخشان و قوی پر نور روی برخی مواد (مانند شیشه یا پلاستیک) شود. اگر قصد دارید از پشت پنجره به عکاسی بپردازید، احتمالا بخش اعظم نور فلش شما بازتابیده شده و عکس تان را نابود خواهد کرد. 

 

و گاهی اوقات هم استفاده از فلش، یک انتخاب مناسب و از روی خوش سلیقگی است. در دو عکس بالا هم، سمت چپی بدون فلش و سمت راستی با فلش ثبت شده است. با کمی دقت می بینید که چگونه سایه ها در اطراف اشیاء پراکنده شده اند و بهره گیری از فلش، داستان را تغییر می دهد. زیرا یک منبع نوری قوی به کادر افزوده شده.

در عکسی که با فلش گرفته شده، سایه های سنگین زیر دست و سیم حذف شده و کاملا نرم و یکنواخت شده اند. و هم چنین رنگ پوست هم تغییر یافته. و برای بهتر شدن؟ سخت است که بخواهیم پیشنهاد دقیقی داشته باشیم.

اما معمولا تنظیمات و گزینه های فراوان کنترل نور دوربینهای مجهز به فلش داخلی، این امکان را به عکاس می دهند که تصویری مناسب و تا حدی ایده آل را خلق کند. حتی اگر از یک ببین و بگیر ساده هم استفاده می کنید، بد نیست تنظیمات فلش آن را روی حالت اتوماتیک بگذارید. اگر چه معمولا پیشنهاد می شود هر سوژه را دو بار ثبت کنید: یک بار با فلش و یک بار بدون فلش.

 

 

به جای کنترل نور، به آن واکنش نشان دهید

در یک کلام، می توان گفت که جوهره عکاسی تماما درباره نور است. و اینکه انتخاب کنید چگونه به آن واکنش نشان دهید؛ ثبتش کنید؛ و کنترلش کنید. قبل از آنکه عکس های تان را بگیرید، لازم است که درباره نوع تصویری که می خواهید خلق کنید، دست به ایده پردازی بزنید. 

 

در عکس بالا، تنظیمات دوربین به صورت دستی تغییر یافته اند و سعی شده در یک محیط تاریک، تا حد ممکن بیشترین میزان رنگ، تن رنگ پوست و تغییرات نوری ثیت شوند. زیرا عکاسی با فلش دمای رنگ را تغییر می دهد. و در واقع با استفاده از منابع نور، تهیه پرتره ای با چنین سایه ها و نقاط تمرکزی تقریبا غیر ممکن می شود.

 

البته فلش ها (و دیگر شیوه های کنترل نوردهی) جایگاه ویژه ای در عکاسی دارند.  و با استفاده از دو شیوه متفاوت کنترل نور، عکاس می تواند چنین عکس های زیبایی را به تصویر بکشد.

در عکس سمت چپ، محیطی نسبتا کم نور انتخاب شده و با تاباندن نور استودیویی به آن سعی شده سایه هایی قدرتمند خلق شوند. در حالی که از کنترل نقاط پر نور و تُن رنگی پوست برای خلق تصویری نرم با کنتراستی جذاب بهره برده است. این نمونه ای خوب از کنترل نور توسط عکاس برای خلق یک تصویر توانمند است.

و عکس سمت راست نمونه ای خوب و دقیق از استفاده فلش است. عکاس این پرتره کودک می گوید که  علاقه فراوانی به استفاده از فلش برای خلق تصاویری ملایم، صاف و با تنالیته پوست واقعی دارد. این شیوه در مقابل الگویی قرار دارد که عکاس تصویرِ مرد بالایی آن را دنبال می کند.

هنگامی کارهای این دو عکاس را مقایسه می کنید، توجه داشته باشید که لنزها و دوربین ها تقریبا یکی هستند، پس نتایج هم نباید چندان با یکدیگر فرق کنند. که چنین نیست.

مطالب مرتبط :
  1. دانلود نرم افزار LinuxLive USB Creator 2.8.16 -اجرای سستم عامل لینوکس با استفاده از USB در سستم عامل ویندوز
  2. راه اندازی و استفاده از بلوتوث در سیستم عامل مک
  3. راهنمای جامع استفاده از NFC در اندروید
  4. اپل قطعا از فناوری اسکن اثر انگشت در آیفون 5S استفاده می‌کند
  5. شاتر: برندگان مسابقه عکاسی سونی در سال 2013

پاسخ