نقشه ها و محصولات آینده اپل.

۶۴ بیت.چیپ مجتمع A7.آینده نگر ترین آیفون. نقشه ها و محصولات آینده اپل.
شاید الآن این ۴ مورد برای تان مفهومی نداشته باشند. ولی اتفاقات یک سال اخیر را که کنار هم بچینیم، می شود کمی از نقشه های اپل سر در آورد. شرکت تولیدکننده محصولات تکنولوژیک پر فروش که با طرح و برنامه جلو می رود و شبیه آن در حوزه خودش، فقط به تعداد انگشت های یک دست شرکت دیگر می توان نام برد.

همه چیز از چیپ A7 شروع می شود

درست شنیدید که چیپ A7 به کار رفته در آیفون 5S از نوع ۶۴ بیتی است ولی اگر شنیده اید که این، صرفا تغییری تبلیغاتی برای باز کردن دهان مشتریان از فرط تعجب بوده، اشتباه است. A7 اولین پردازنده ۶۴ بیت در یک تلفن از هر نوعی است، این درست. ولی وقتی شیلر روی صحنه گفت: «فکر نمی کنم دیگران (منظور رقبا) حتی هنوز به آن فکر کرده باشند،» می دانست که کاملا دارد اغراق می کند.

معماری ARMv8 که چیپ اپل نیز بر پایه آن بنا نهاده شده، تقریبا ۱ سال است که در دسترس شرکت های مختلف قرار گرفته و کوالکام، سامسونگ، انویدیا، اینتل و دیگران دارند بر مبنای آن روی توسعه چیپ های ۶۴ بیت کار می کنند. شاهدمان مدیر عامل سامسونگ موبایل کهیکی دو روز بعد از مراسم اپل گفت: «پرچمدارهای آینده ما نیز با چیپ ۶۴ بیتی عرضه می شوند،» البته نه همین فردا. اینتل هم گفته پردازنده های جدیدش از کرنل ۶۴ بیتی اندروید پشتیبانی خواهند کرد.مسلما اپل به زودی مجبور می شود کلمه «تنها» را از عبارت «اولین و تنها چیپ موبایل ۶۴ بیت» که برای توصیف A7 به کار برده بر دارد، چون کوپرتینو در بهترین حالت ۹ تا ۱۲ ماه جلوتر از رقبای اندرویدی است، ولی سوال مهمی وجود دارد: «اصلا برای چه باید اپل و رقبا چرخ این تغییر را به جلو برانند؟»در اصل، معماری ۶۴ بیت مزایا و معایبی دارد، ولی آنچه که کفه ترازو را بسیار به نفعش سنگین می کند پشتیبانی از رم بالاتر از ۴ گیگابایت است. اپل از سال ۲۰۰۷ که آیفون را معرفی کرد تاکنون، رم آن را از ۱۲۸ مگابایت به ۲ گیگابایت (هنوز تایید نشده) در آیفون 5S رسانیده، در حالی که سامسونگ اخیرا با گلکسی نوت ۳، رکورد رم ۳ گیگابایت موبایل را به نام خود ثبت کرد.

شاید ۳ تا ۵ سال دیگر زمان لازم باشد تا به دیوار محدودیت های معماری ۳۲ بیت برخورد کنیم، و آنجا است که داشتن پردازنده های ۶۴ بیتی یک الزام قطعی به شمار می آید؛ زیرا رایانش حرفه ای، نیازمند رم بسیار زیادی است و اینجا است که این معماری ۶۴ بیتی ARMv8 است ارزش خودش را نشان می دهد.رجیسترهای بیشتر -واحد های کوچک حافظه در درون پردازنده- به A7 اجازه می دهند اعداد را با بهره وری بالاتری زیر دندان های اش خرد کند، لذا توان چیپ برای اجرای تسک هایی نظیر انکدینگ و دیکدینگ ویدیوها، و همچنین کارهایی مشابه اینها، به طرز محسوسی افزایش می یابد.به لطف قضیه فوق، و البته بیشتر از آن، به لطف افزایش توان محاسباتی هسته ها، کلاک اسپید بالاتر، و GPU بهتر، آیفون 5S با اعتماد به نفسی که تاکنون ندیده بودیم در بین اپلیکیشن ها پرواز خواهد کرد و سرعت آن شما ار غافلگیر می کند. تنها نکته منفی درباره این معماری جدید، افزایش حجم اپلیکیشن های ۶۴ بیتی در مقایسه با ۳۲ بیتی است.
همان طور که فیل شیلر روی صحنه توضیح داد، ۶۴ بیت محدود به iOS نیست. احتمالا دسکتاپ یا لپتاپ شما نیز ۶۴ بیتی هستند. ویندوز از سال ۲۰۰۵ صاحب نسخه ۶۴ بیت شد در حالی که اپل در سال ۲۰۰۹ و با اسنو لئوپارد جای پای خودش را سفت کرد.
با وجود اینکه دنیای دسکتاپ هنوز در حال مهاجرت به ۶۴ بیت است، یعنی به یان دیگر بسیاری از برنامه های ویندوز و OS X هنوز هم در حالت ۳۲ بیت کار می کنند، ولی iOS را باید تنها پلتفرمی دانست که قادر به شکستن رکورد کوتاه ترین مهاجرت کامل به ۶۴ است، و همه اش بر می گردد به کنترل همه جانبه اپل بر سیستم عامل موبایل خود و ابزارهای توسعه آن (البته تعداد کم دستگاه های تولیدی این شرکت فراموش نشود.)نرم افزار توسعه ای که اپل ارائه می کند، Xcode نام دارد که قاعدتا گزینه ۶۴ بیت را زین پس به حالت پیش فرض برای توسعه دهندگان تبدیل می کند تا هر گونه ترسی درباره سخت شدن برنامه نویسی برای iOS محو شود. اپل پارسال هم وقتی به معماری ARMv7 برای آیفون ۵ روی آورد، استراتژی مشابهی را به کار گرفت.
شاهد ادعای ما درباره امکان بالقوه شکستن رکورد مهاجرت سریع به ۶۴ بیت، در همین ماه های آینده از راه خواهد رسید. چطور؟
هر چند اپل توسعه دهندگان را تا روز مراسم ۱۹ شهریور در تاریکی نگه داشته و به آنها از قبل مهاجرت به ۶۴ بیت را اعلام نکرده بود ولی هنوز هیچ چیز نشده، تعدادی از توسعه دهندگان اعلام کرده اند که به زودی نسخه های ۶۴ بیتی اپ های خود را ارائه می کنند. این یعنی قول شیلر برای مهاجرت بی دردسر، در بوته آزمایش قرار دارد.
اپل؛ خالق، قاتل، و احیاگر کامپیوترهای شخصی

منفی باف هایی که ۶۴ بیت را تنها یک حقه بازاریابی می دانند، احتمالا قادر به دیدن تصویر بزرگتر نیستند. استیو جابز و بیل گیتس در کنفرانس D5 با هم روی صحنه آمدند تا یک مصاحبه جذاب داشته باشند. 
جابز در آن مصاحبه بود که عبارت «دستگاه پست پی سی» را علنی به کار برد و این طور معنای اش کرد: «یک نوع جدید از دستگاه ها که بر خلاف پی سی ها، دارای اهداف عام نیستند. بلکه روی عملکردهای مشخص تری متمرکزند، آن دستگاه می خواهد تلفن باشد یا آیپاد یا هر چیز دیگری که دارید.»به طرزی طنزآلود، امروزه آیفون تبدیل شده به پارادوکسی برای آن ایده. زیرا یک دستگاه منفرد با اهداف کاربردی عام است که می خواهد همه کارها را هم انجام دهد، به قول معروف کافی است «یک اپ برای آن باشد.» یعنی به طور تحت اللفظی می شود به آیفون گفت یک دستگاه پُست-پُست-پی سی، و عجیب است که چنین دستگاهی به سوی گذشته باز می گردد تا بر تخت شاهی پی سی ها جلوس کند.
برادر بزرگتر آیفون را فراموش نکنید. اپل با عرضه و توسعه مداوم آیپد، iOS را به ابزاری برای تولید و خلاقیت در زمینه محتوا تبدیل کرده تا جایی که شما دیگر به پردازنده اینتل، گرافیک های غول آسا، و نمایشگرهای بزرگ نیازی نداشته و بتوانید آیپد را یک کامپیوتر شخصی به حساب آورید.
اپل به خوبی متوجه روند بازار هست و دارد به عینه می بیند که iOS قادر به تبدیل شدن به رقیبی واقعی برای سیستم عامل های دسکتاپ امروزی است. عرضه بی سر و صدای آیپد ۱۲۸ گیگابایتی، و پشتیبانی آیپد از AutoCAD یک نمونه خوب بر این مدعا است، و البته که نمی شود رایگان شدن مجموعه iWork برای آیفون ها -و به زودی آیپدهای جدید- را نیز نادیده گرفت. اینها نقاطی هستند که باید به هم وصل کنیم و تصویر بزرگتر را ببینیم.اپل می داند که بازار لپتاپ های ویندوزی و مکبوک ها در حال نزول هر چه بیشتر است و در این میان، iOS آینده شرکت را نمایندگی می کند و نه OS X. آیفون ها و آیپد ها دیگر پست پی سی نیستند، آنها در حال بلوغ و تبدیل شدن به پی سی هستند. در واقع با چیپ A7، سیستم عامل موبایل اپل آمادگی لازم برای میزبانی از اپلیکیشن های بسیار سنگین و پیچیده و نیز رم بیشتر را به دست آورده. چنین روندی iOS و دستگاه های وابسته به آن را به نسل بعدی کامپیوترهای شخصی اپل تبدیل خواهد کرد.
همان طور که فیل شیلر گفت: «این آینده نگر ترین آیفون تا امروز است» و ما اضافه می کنیم: «شروعی برای احیای کامپیوترهای شخصی، توسط خالق و قاتل آنها، این بار در لباسی نو.»
آینده نگرترین اپل، تا به امروز

بیایید سوار ارابه زمان به عقب برویم.
حدود یک سال پیش در چنین روزهایی، تیم کوک نامه عذرخواهی معروف بابت فاجعه نقشه iOS را خطاب به مشتریان اپل امضا و منتشر کرد. یک ماه بعد، اعلام شد که تیم مدیران ارشد دستخوش تغییر می شود.اسکات فورستال را به اجبار کنار گذاشتند. جانی آیو علاوه بر طراحی صنعتی، مسئول طراحی رابط انسانی محصولات شد. گروه «تکنولوژی ها» تاسیس گردید و باب منسفیلد از بازنشستگی برگشت تا مسئول آن شود، و اکنون در خفای کامل آن را پیش می برد. کریگ فدریگی هم مسئول دو تیم OS X و iOS است. (نقش منسفلید و فدریگی در اینجا از همه پررنگ تر است. یکی مسئول توسعه چیپ های سیلیکونی، دیگری مسئول ادغام احتمالی دو سیستم عامل.)از آن زمان سهام اپل نزدیک ۳۰٪ افت داشته.از بسیاری جهات، WWDC 2013 و به دنبال آن مراسم معرفی آیفون 5C و آیفون 5S را باید عکس العمل اپل به منفی خوانی هایی دانست که این شرکت را از پاسخ به نیاز مشتریان، ناتوان می دانستند. ولی می شود چیزهایی بیش از ظاهر را نیز مورد موشکافی قرار داد.
یکی از مهمترین تغییراتی که در مراسم ۱۹ شهریور اعلام شد، ۶۴ بیتی شدن iOS 7 بود. به نظر می رسید اپل این مورد را در WWDC از قلم انداخته باشد، ولی نه، در واقع راهی بود برای مخفی نگه داشتن مشخصات A7 و آیفون 5S تا روز معرفی. خیلی ها این تغییر را یک کوچ الزامی می دانند که بالاتر هم اشاره کردیم برای تبدیل iOS به سیستم عامل اصلی اپل مورد نیاز است، اما شاید در کوتاه مدت ماجرا پیچیده تر از این باشد.
شاید اپل پشتیبانی از ۶۴ بیت را فقط برای آماده شدن سیستم عامل به منظور استفاده از رم ۴ گیگابایت و بالاتر در آیدیوایس های دو سه سال دیگر ارائه نکرده، و پای محصولی قریب الوقوع تر در میان باشد.
کمی به ذهن تان فشار بیاورید. آیا هیچ نوع محصول خاصی هست که اپل به آن علاقه دارد ولی هنوز واردش نشده؟ چیزی غیر از آیواچ. محصولی که نیازمند هم iOS و هم چیپ سری A با پشتیبانی از پردازش ۶۴ بیتی برای استفاده از ۴ گیگابایت رم و بالاتر باشد.
خسته تان نکنیم، جواب این است: تلویزیون اپل با قابلیت تبدیل به قطب سرگرمی خانگی.
چند روز قبل از WWDC 2013 بود که ایکس باکس وان معرفی شد، کنسولی با ۸ گیگابایت رم. ایکس باکس ۳۶۰ فقط  با ۵۱۲ مگابایت رم شروع کرد. در اوایل سال میلادی نیز پلی استیشن ۴ با ۸ گیگابایت معرفی شده بود. پلی استیشن ۳ فقط ۲۵۶ مگابایت رم داشت.
اگر همان طور که استیو جابز در کتاب زندگی نامه اش مدعی شده بود، اپل راه حل نهایی برای سیستم سرگرمی خانگی را یافته، و قرار است محصولی جامع ارائه کند، قطعا نیازمند ۸ گیگابایت رم خواهد بود (البته اگر قصد ورود جدی به عرصه کنسول های خانگی را داشته باشد.) در ضمن نمی تواند از OS X  استفاده کند و تنها گزینه دیگر iOS است.
به نظرتان قریب الوقوع ترین استفاده از معماری ۶۴ بیتی، نمی تواند تلویزیون کنسول مانند اپل باشد؟ یک تلویزیون عریض که درست مثل آیمک، مغز پردازشی و تجهیزات دیگر، در پشت صفحه نمایش آن پنهان شده. یک جواب به PS4 سونی و Xbox One مایکروسافت -و البته تلویزیون های هوشمند گوگل.دومین قطعه پازل زمانی جور می شود که فریم ورک Game Controller جدید را که با iOS 7 و OS X 10.9 معرفی شد، بررسی کنیم که در آن مشکلات مرتبط با کنترل برای کاربر بر روی صفحات بزرگ رفع شده. هیچ زنگی در ذهن تان به صدا در نیامد؟ می دانیم کمی غیرمنتظره است.در مورد کاربردهای بیشتر چیپ M7 نیز که قبلا برای شما نوشتیم می تواند تاییدی قوی برای عرضه قریب الوقوع iWatch در سال آینده باشد، فکر کرده اید؟ خب حالا یک ایده جدیدتر را هم سبک و سنگین کنید؛ آیا این احتمال نیست که اپل یک چیپ S7 یا S8 نیز برای ایفای نقش پردازش دستورات صوتی آیدیوایس ها در دست ساخت باشد؟ در آن صورت چنین چیپی بهترین گزینه برای کنترل تلویزیون نیست؟
اپل می توانست در حوزه سیلیکون دنباله روی سامسونگ شود و از معماری بیگ.لیتل شرکت ARM برای رسیدن به عملکردهای چیپ M7 استفاده کند، ولی در عوض راهی کاملا متفاوت را برگزید که کمی زودتر مشابه آن را موتورولا با سیستم X8 رفته بود.
هر چه که هست، در بخش تکنولوژی های اپل زیر نظر باب منسفیلد اتفاقاتی در جریان است و او مسئول تغییرات بزرگ در آینده اپل خواهد بود. اپل چند سالی ست که متوجه شده تکنولوژی های اساسی مثل سیلیکون را باید در زیر خیمه خودش جمع کند و نباید در چنین حوزه استراتژیکی وابسته به دیگران باقی بماند. مطمئنا شرکت های بزرگ دیگر هم چنین هستند (ما چه می دانید در مایکروسافت و گوگل چه می گذرد، ولی بیکار که ننشسته اند!)با داشتن تیم های طراحی، نرم افزار، و سخت افزار که در چند سال اخیر کارکشته شده اند، «بخش تکنولوژی های اپل» می تواند حکم «آزمایشگاه ایکس گوگل» را یافته باشد، با این تفاوت که اپل فقط بر روی محصولات قابل عرضه در حجم وسیع برای کل مردم دنیا کار می کند.هنوز برای نتیجه گیری زود است. ولی با همه خرده گیری ها نسبت به اپل و تیم کوک، شاید در سال های بعد از گذار، اثبات شود که او و تیم مدیران ارشدش، این اپل را همچنان آینده نگرترین شرکت تکنولوژیک نگه داشته اند. پس اگر در حالی که رقبا مشغول فروش تراکم پیکسل و هسته های پردازشی در بازار در حال اشباع تلفن هوشمند و تبلت هستند، اپل مسیری متفاوت رفت و دوباره مثل سال های دور غافلگیرکننده ظاهر شد، تعجب نکنید.
 

به سرعت مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . اف یک پاسخگوی 24 ساعته برای مشکلات رایانه ای شما

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213 

هر وقت و هر جا در هر قسمت از رایانه کمک احتیاج داشتید کافیه که با تلفن ثابت با ما تماس بگیرید .

مطالب مرتبط :
  1. انتشار سرویس نقشه Here از سوی نوکیا برای آیپد و آیفون پیش از گوگل
  2. تولید انبوه نسل بعدی پردازنده های موبایل ۲۲ نانومتری اینتل از سال آینده
  3. اسمارتفون های نسل آینده چه ویژگی هایی دارند؟
  4. بهترین محصولات الکترونیکی سال ۲۰۱۲
  5. منتظر تغییر چهره فیس بوک در هفته آینده باشید

پاسخ