شناخت بیشتر دنیای روبات

 امروزه کلمه روبات برای هر ماشین ساخت شده توسط بشر که بتواند کاری که به‌طور طبیعی توسط انسان انجام می‌شود را انجام دهد، استفاده می‌شود . تمام دستگاه هایی که در کارخانه های اتومبیل‌سازی، صنایع مرتبط با الکترونیک یا اکتشافات زیر آب استفاده می‌شوند نوعی روبات به حساب می‌آیند . 

كلمه « روبات » یا « روبوت » از نمایشنامه علمی – تخیلی كارل چاپك نویسنده دهه 1920 چك واسلواكی اقتباس شده است . چهل سال پس از این تكنولوژی جدید « روبوتیك صنعتی » پا به عرصه گذاشت و امروز روبت ها دست های مكانیكی بسیار خودكارند كه كامپیوتر آنها را هدایت می كند .
كاربرد های صنعتی روبات ها را در زمان كنونی می توان به سه گروه زیر دسته بندی كرد :
1) حمل مواد ، تخلیه و بار گیری : در این حالت كار روبات ها ، جابه جه كردن مواد و قطعات از جایی به جایی دیگر است .
2) كاربردهای فرایندی : این كاربرد ها عبارتند از نقطه جوشكاری ، جوش كاری قوسی ، رنگ پاشی و عملیاتی كه در آنها وظیفه روبات كاربرد ابزاری خاص برای انجام برخی كارهای تولیدی در كارگاه هاست .
3) مونتاژ و بازرسی : هر دو كارهای متمایز در این گروه قرار می گیرند . مونتاژ با روبات توجه بسیاری را به خود جلب كرده است ، زیرا امكانات بالقوه زیبادی دارد . روبات های بازرسی نیز با استفاده از حساسه ها ، مشخصات محصول را اندازه گیری می كنند .

ربات هاي متفكر، نسل آينده ربات ها

 

فيلم جديد بازگشت ماتريكس سوژه اي مشترك با فيلم هاي ديگري دارد كه در آنها ماشين هاي رايانه اي كه بسيار پيشرفته اند با تفكر خود قصد سلطه بر جهان را دارند، اين تصور و تخيل چندان كه به نظر مي رسد خيال پردازانه نيست. محققان دانشگاه ايالت ميشيگان آمريكا (MSU) بر روي ربات هايي با فناوري هوش مصنوعي در حال كارند كه قادر مي باشند فكر كنند يا حداقل از تجربياتشان بياموزند. درست همانند يك بچه. اما آيا اين امكان وجود دارد كه ربات هاي ساخت بشر روزي عليه سازندگانشان به جنگ بپردازند؟
آرتور تانگ كه يك محقق است اعتقاد دارد، از لحاظ تكنيكي چنين امري در آينده اي نه چندان نزديك امكان پذير است و ربات هاي داراي هوش مصنوعي اين استعداد را دارا مي باشند. هوش مصنوعي از داغ ترين موضوعاتي است كه دانشمندان علوم رايانه آن را تحت بررسي دارند. آنها قصد دارند تا به جاي ساخت يك ماشين هوش مصنوعي (AI) آن را به بار آورده و رشد دهند. تانگ در اين مورد مي گويد: «به جاي دادن برنامه حل يك مسأله به رايانه ما قصد داريم تا با بزرگ كردن يك ماشين هوش مصنوعي همانند يك كودك امكان حل مسأله و پيدا كردن راه حل را به خود او واگذار كنيم. مثلاً ما دوست داريم به جاي برنامه دادن به آن جهت تشخيص كاراكترها و گرامر، نحوه خواندن را به اين ماشين ها ياد دهيم.» اين درست همان كاري است كه جان ونگ استاد دانشگاه MSU در حال انجام آن است. او هم اكنون دومين ربات نمونه خود را نيز ساخته است. اين ربات كه Dav نام دارد شبيه رباتي است كه در سريال تلويزيوني «گم شدن در فضا» به نمايش در آمد.
يك جفت دوربين چشم هاي Dav مي باشند و يك ميكروفن به همراه پردازنده صوت گوش هاي اين ربات را تشكيل مي دهند. قدرت تشخيص حركت و حسگرهاي حرارتي اين ربات را به توانايي هاي انسان نزديك تر مي كنند.
اين ماشين ها پس از ساخته شدن، خود توانايي هاي فكري خود را بهبود مي بخشند. به منظور دادن آموزش راه رفتن به آنها، محققان اين ربات ها را به سمت گوشه ها و در درون راهروها به جلو هل مي دهند. درست همانند والديني كه پشت دوچرخه كودكانشان را به هنگام آموزش دوچرخه سواري نگاه داشته و به دنبال آنان مي دوند تا زماني كه كودكانشان بدون نياز به آنها بتوانند به دوچرخه سواري بپردازند.
برنامه نويس پشت سر ربات حركت نموده و با تنظيم حسگرها و تغيير دستورالعمل هاي ورودي حركت آن را بهبود مي بخشد. با ده بار انجام اين كار ربات ياد مي گيرد كه هنگام رسيدن به گوشه ها دور بزند و از برخورد با ديوار اجتناب ورزد.
ونگ مي گويد در مورد انسان ها فراگيري و اندازه مغز محدود است اما در مورد ربات ها چنين موانعي وجود ندارد. البته ونگ معتقد است احتمالاً ربات ها هيچ گاه از كنترل انسان خارج نخواهند شد،چرا كه برنامه نويسان آنها انسانها هستند.

دوستان هوشمند

شاید این طور تصور کنید که پیشرفته ترین و هوشمندترین ربات هایی که تاکنون ساخته شده اند ربات هایی هستند که در خط مونتاژ کارخانه ها در تولید محصولات مختلف مشغول فعالیت بوده یا ربات های فضانوردی هستند که می توانند بدون نیاز به استراحت انجام ماموریت های فضایی را در شرایط دشواری که در فضا وجود دارد به جای فضانوردان برعهده گیرند، اما حقیقت این است که اغلب تلاش هایی که در زمینه پیشرفت علم رباتیک انجام شده معطوف به ساخت ربات هایی بوده است که برای حفاظت از سالمندان و افرادی که با ناتوانی های حرکتی مواجه هستند، طراحی شده اند.

ژاپن کشوری است که در عرصه خدمت رسانی و کمک به سالمندان در مقایسه با دیگر کشورها، پیشگام بوده است. از آنجایی که این کشور بیشترین جمعیت سالمند را دارد برنامه ریزی های بسیار خوبی را در این زمینه انجام داده است و به کمک علم رباتیک فناوری های جدیدی را در اختیار این گروه از افراد قرار داده است که می توانند نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت زندگی آنها داشته باشند.

ربات های معالج یکی از این فناوری ها هستند که به منظور کمک به سالمندان و تقویت روحیه آنها طراحی شده اند. این ربات ها که همانند حیوانات خانگی می توانند پلک بزنند و حتی دم خود را تکان دهند به صاحبان خود هیچ آسیبی نمی رسانند و می توانند جایگزین مناسبی برای حیوانات واقعی باشند. به این ترتیب این ربات ها صاحبان خود را سرگرم می کنند و این در حالی است که این افراد که اغلب سالمند هستند با مشکلاتی نظیر غذا دادن به آنها مواجه نخواهند شد. ربات های پرستار نیز از دیگر دستاوردهای محققان ژاپنی در زمینه رباتیک هستند که می توانند وظیفه مراقبت و نگهداری از سالمندان را برعهده گیرند.

بررسی های انجام شده در زمینه استقبال از حضور ربات های خانگی حاکی از آن است که اگر چه شمار ربات های خانگی که در سال ۲۰۰۴ میلادی به فروش رفته است تنها ۱۵۰ هزار دستگاه بوده است، اما در سال های اخیر این آمار به بیش از ۱۰ میلیون دستگاه افزایش یافته است که علاوه بر افزایش محبوبیت ربات های خانگی در بین افراد می تواند نشان دهنده افزایش تنوع در زمینه طراحی و ساخت ربات های خانگی باشد.

این روزها ربات های خانگی جدیدی طراحی شده است که می توانند با ارائه خدمات مختلفی مانند نظافت، شستشو، پذیرایی از مهمانان و مراقبت و نگهداری از کودکان و سالمندان تسهیلات بیشتری را در زندگی برای ما انسان ها به وجود آورند. اگرچه پیش از این داستان ربات ها تنها محدود به فیلم های علمی ـ تخیلی می شد که به نظر می رسید برای رسیدن به مرز واقعیت، مسیری طولانی را پیش روی خود دارند، اما خوشبختانه این روزها دیگر داستان های علمی ـ تخیلی به حقیقت مبدل شده اند.

یک ربات خانگی می تواند به آرامی به طرف میز آشپزخانه حرکت کرده و به کمک انگشتانش بطری آبمیوه را از روی میز برداشته و در لیوان هایی که در سینی قرار گرفته اند بریزد و پس از برداشتن سینی به جای شما از مهمان ها پذیرایی کند. در این ربات حسگرهایی وجود دارد که در نگهداری اشیاء در دست نقش بسیار مهمی دارند.

این ربات به کمک اطلاعاتی که از طریق پویشگرهای لیزری و دوربین سه بعدی که به آن مجهز شده، دریافت می کند محیط اطراف خود را شناسایی می کند و پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر وجود هرگونه مانعی در مسیر حرکت، بلافاصله متوقف خواهد شد.

جاروبرقی های هوشمند نیز نسل جدیدی از ربات های خانگی هستند که براساس اطلاعات به دست آمده از محیط اطراف خود، درباره میزان کثیفی و آلودگی منطقه مورد نظر و همچنین ابعاد آن منطقه، برنامه ای را به عنوان بهترین و سریع ترین روش برای نظافت و جاروکردن آن منطقه ارائه خواهد داد.

این جاروبرقی های رباتیک مجهز به حسگرهایی هستند که به کمک آنها موانع، دیوارها و حتی پله ها را در مسیر حرکت خود شناسایی می کنند تا مانع از برخورد با آنها شوند. بر این اساس پیش بینی می شود که در آینده شاهد حضور ربات هایی باشیم که بیش از پیش موجب شگفتی ما انسان ها خواهد شد.

 

 

تنها با یک تماس مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . کافیست یکبار امتحان کنید . !

 اف یک پاسخگوی همیشه بیدار برای مشکلات رایانه ای شما

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213

وب سایت مرکز اف یک

 

تنها با یک تماس مشکلات رایانه ای خود را حل کنید ! به همین راحتی !

 

مطالب مرتبط :
  1. 10 نکته و ترفند برای آشنایی بیشتر با «ویندوز 8»
  2. میلیاردر دنیای فناوری در 20 تا 30 سالگی چه می‌کردند؟
  3. ثبت بنچ مارک Galaxy GT-I9600 ناشناخته مجهز به اندروید 5.0 پای لیموترش
  4. بالاخره اندروید جیلی بیلی رتبه یک دنیای اندروید را تصاحب کرد.
  5. آیا میدانستید که مصرف تلفن همراه می تواند از مصرف یخچال خانه هم بیشتر باشد ؟

پاسخ