راههای مختلف اتصال به اینترنت

دسترسی به اینترنت از ملزومات زندگی امروزی است، زیرا برای زندگی مدرن و انجام راحت‌تر امور، قطعا ابزاری ضروری است. همین ضرورت نیز باعث شده روش‌های مختلفی برای دسترسی به این شبکه گسترده جهانی ایجاد شود و این فرصت را فراهم کنند تا هر کس بتواند در شرایط مختلف به نحوی به اینترنت دسترسی داشته باشد.

اینترنت هوشمند IN مخفف Intelligent Network 
نسل نوین اینترنت Dial-up كه با نام IN مخفف Intelligent Network شناخته می شود یك شیوه ارتباطی مبتنی بر روش انتقال داده های Dial-up است كه در آن دیگر نیازی به خرید كارت اینترنت نیست . شما در هر كجا كه باشید می توانید با استفاده از این سرویس به اینترنت متصل گردید، بدون استفاده از نام كاربری (User Name) و كلمه عبور(Password) و فقط با وارد كردن یكی از این شماره های 10 رقمی درفرم اتصال به اینترنت (Connection) درقسمت شماره (Dial) می توانید دسترسی به اینترنت داشته باشید .

ویژگیهای اینترنت هوشمند IN مخفف Intelligent Network 
• اتصال به اینترنت بدون نیاز به شناسه و رمز عبور 
• قابل استفاده برای كلیه كاربران در هر زمان و مكان 
• عدم نیاز به پیش پرداخت ( پرداخت هر 2 ماه یكبار روی قبض تلفن ) 
• امكان دسترسی به اینترنت در ساعات مختلف شبانه روز 
• امكان تهیه گزارش ساعتهای اتصال به اینترنت از مركز مخابراتی منطقه 

• عدم نیاز به مراجعه حضوری و عقد قرارداد

از طريق WiFi:

 اين روش تنها در محيط هايي كه تحت پوشش يك شبكه LAN داخلي بيسيم (WLAN) يا يك مودم ADSL بي سيم هستند كارايي دارد كه پوشش آنها در حدود حداكثر تا هفتاد متر جواب مي دهد. در اغلب هتل ها، دانشگاه ها، فرودگاهها، برخي فروشگاهها و نيز برخي شركت ها چنين امكاني وجود دارد. همچنين اگر در  منزل از طريق ADSL به اينترنت اتصال داريد، كافيست كه يك مودم ADSL كه علاوه بر USB وسوکت  rj45 (کابل شبکه کابل اترنت)، امكان اتصال بي سيم را فراهم مي آورد در منزل بگذاريد. فراموش نشود كه رمز آن را حتما فعال كنيد تا همسايگانتان از پهناي باند شما استفاده رايگان نكنند. WiFi اسم تجاری است که شامل استانداردهای مخابراتی مانند IEEE 802.11a,b,g می شود که IEEE 802 a در باند حدود 5 گیگاهرتز و نرخ حداکثر 54 مگابیت بر ثانیه بصورت OFDM می باشد، IEEE 802.11 b و IEEE 802.11 g نیز در باند آزاد 2.4 گیگاهرتز ISM است و 802.11b تکنولوژی طیف گسترده (DSSS) و 802.11g شامل هر دو تکنولوژی طیف گسترده و OFDM می شود ولی نرخ کمتری از 802.11a دارند. استانداردهای دیگری نیز مانند IEEE 802.11 n نیز در حال گسترش می باشد که به سیستم های چندآنتنی MIMO مربوط می شود.

دسترسی اینترنت با شماره‌گیری Dial up
قدیمی ترین شیوه دسترسی به اینترنت ، روش Dial-up است . زمانی كه حجم استفاده از اینترنت بسیار اندك بوده و یا امكان استفاده از راه حل های اینترنت پرسرعت برای كاربر مقدور نباشد ، این روش ارتباطی مورد استفاده قرار می گیرد . 
• سرعت اتصال به شبکه 56Kbps 
• نداشتن تأخیر 
• قابل استفاده از کلیه پروتکل های اینترنتی خصوصا پروتکل V92 
• قابلیت دریافت فایلهای مختلف با سرعت بالا 
• قیمت مناسب 
• پشتیبانی شبانه روزی در همه روزهای هفته

 

دایل آپ Dial up سرویسی است که با شماره گیری خط تلفن معمولی شما را به اینترنت متصل می‌نماید و بسته به سرعت سرویس دهنده و کیفیت خطوط تماس شما با اینترنت برقرار می‌گردد. مودمهای دیال-اپ جدید معمولا دارای حداكثر سرعت تئوری 56kbit/s هستند.

 از طریق ADSL:

 اگر در منزل ADSL داريد كافيست كه درگاه اتصال سوکت  rj45 (کابل شبکه کابل اترنت) یا كابل USB‌ مودم ADSL خود را به لپ تاپ و یا تبلت متصل نماييد یا اگر مودم ADSL شما بی سیم است از روش اول یعنی WiFi استفاده نمایید. برای اتصال USB باید تنظیمات آن را طبق کاتالوگ مودم تنظیم کرد و با مشاوره با کارشناس خدمات دهنده پورت آن را ست کنید. در تعدادی از مودم ها می توان با نوشتن آدرس 192.168.1.1 در مرورگر وارد تنظیمات شد. البته در تبلت های اندرویدی امکان اتصال با کابل مشروط به نصب درایورهای مربوطه است که ممکن است برای اندروید موجود نباشد.با توجه به اینكه منطق فنی انتقال داده ها درارتباط Dial Up بر تبدیل اطلاعات به بسته های صوتی و انتقال آن به روش Analog استوار است ، امكان استفاده همزمان از اینترنت و تلفن مقدور نخواهد بود زیرا انتقال داده ها تلفن را اشغال كرده و دیگر مجالی برای انتقال بسته های صوتی باقی نخواهد گذاشت. اما در ارتباط ADSL از آنجایی كه داده ها درقالب بسته های اطلاعاتی و به صورت Digital انتقال می یابند، مانعی در استفاده همزمان از تلفن واینترنت وجود نخواهد داشت. به عبارت دیگر "استفاده از اینترنت تلفن را اشغال نخواهد كرد". از طرف دیگر ساختار Digital انتقال داده ها و استفاده بیشتر از فضای فركانسی سیم مسی رابط ، باعث افزایش سرعت ارتباط و به تبع آن، ارتقای كیفیت اتصال به دنیایی نو خواهد گردید.

 اتصال از طريق مودم WiMAX:

اتصال WiMAX نیز توانایی ارائه اتصال اینترنت با سرعت بالا (همانندADSL ) را دارد، ضمن این‌که به خط تلفن نیاز ندارد. در مقابل، وایمکس از امواج مخابراتی برای انتقال اطلاعات استفاده کرده و در نتیجه، همانند یک گوشی تلفن همراه که با آنتن دهی خوبی برای برقراری تماس با کیفیت نیاز دارد، وایمکس نیز باید آنتن‌دهی خوبی در محل استفاده داشته باشد.این ویژگی باعث می‌شود بتوان مودم وایمکس را با خود جابه‌جا کرد و هرجا که آنتن دهی خوبی وجود داشت از آن استفاده کرد. به همین دلیل شرکت‌های ارائه‌دهنده وایمکس مدل‌هایی مجهز به باتری داخلی نیز ارائه کرده‌اند تا کاربران بتوانند بسادگی آنها را جابه‌جا کرده و از اینترنت بهره ببرند.مهم‌ترین دغدغه در استفاده از وایمکس بحث آنتن دهی آن است که می‌تواند تجربه‌ای خوب از دسترسی به اینترنت یا عذابی مطلق و شبانه روزی برایتان ایجاد کند! سرویس‌دهندگان برای کسانی که محل‌شان آنتن‌دهی نامناسبی دارد، مودم‌هایی با قابلیت نصب در بیرون از محیط داخلی ارائه می‌دهند که دارای آنتن‌های قدرتمندی است، اما این مودم‌ها دیگر قابل جابه‌جا شدن نیست و در ضمن باید یک کابل شبکه را از مودم به داخل خانه و به کامپیوتر بکشید. بیشتر مودم‌های وایمکس دارای اتصال داخلی Wi-Fi نیز است و به همین دلیل برای اتصال لپ تاپ، تبلت و گوشی هوشمند به اینترنت از طریق وایمکس، دچار مشکل نخواهید شد.
Wire less:
یک روش بی سیم برای تبادل اطلاعات است.در این روش از آنتن های فرستنده و گیرنده در مبدﺃ و مقصد استفاده می شود. برد این آنتن ها بین 2 تا 5 کیلو متر بوده و در صورت استفاده از تقویت کننده تا20 کیلو متر هم قابل افزایش است .از نظر سرعت انتقال داده این روش مطلوب بوده اما به دلیل ارتباط مستقیم با اوضاع جوی و آب و هوایی از ضریب اطمینان بالایی برخوردار نیست.
برخی از Isp ها در ایران نیز امکان استفاده از این سیستم را برای مشترکین خود مهیا کرده اند. اما با توجه به هزینه نصب تجهیزات بسیار گران قیمت (حدود 5،1 میلیون تومان) و هزینه سنگین شارژ ماهیانه (حدوداً ماهی 500 هزار تومان)،به هیچ وجه دارای صرفه اقتصادی استفاده شخصی نمی باشد، مگر شرکتهای که دارای استفاده های گسترده از شبکه اینترنت هستند.
البته در برخی از شبکه های LAN محلی مانند محیط دانشگاهها سیستم اتصال به صورت Wire less به شبکه داخلی موجود است که برای استفاده در رایانه های کیفی (Laptop) مناسب می باشد.شبکه بی سیم مذکور با استفاده از طیف فرکانسی امواج رادیویی RF در محدوده 2.5 تا 23 گیگاهرتز عمل می کند. ویژگی دیگر این سرویس نیاز نداشتن به دید مستقیم به آنتن می باشد و بر اساس شبكه های مبتنی بر IP ، انواع برنامه های کاربردی پهن باند نظیر IP telephony و video streaming را که دارای قابلیت انتقال صوت و تصویر هستند، پشتیبانی می نماید. این سیستمها از مودولاسیونهای تطبیقی 4 QAM16، QAM و 64 QAM استفاده کرده و تجهیزات برون اتاقی را نیز شامل می شوند. محدوده های تحت پوشش هر یک ازایستگاهها به عوارض و توپولوژی زمین بستگی خواهد داشت. تجهیزات برون اتاقی سیستمهای NLOS داتک تنها 16 کیلوگرم وزن داشته و می توان آنها را به سادگی بالای برجها، روی پشت بامها یا داخل رکها نصب نمود. اتصال بین این تجهیزات تا مراکز اصلی از نوع Ethernet 10/100 Base T است . به کمک پورتهای سریال، telnet و اتصالهای مبتنی بر وب یا سیستم اختصاصی کنترل و مدیریت مبتنی بر SNMP داتک ، مدیریت جامعی بر روی این تجهیزات و ایستگاههای زمینی نظارت دارد.
  از طریق سیم کارت:
 اگر تبلت شما سيم كارت خور است (مثلا 2G, 3G يا 4G)، مي توانيد از GPRS يا EDGE يعني اينترنتي كه توسط شركت هاي همراه اول و ايرانسل و یا LTE که توسط رایتل ارايه مي شود نيز استفاده نماييد. مزيت اين روش اين است كه علاوه بر مراکز استان ها، حتي در شهرهاي دورافتاده، روستاها و مراكزي كه WiMAX پوشش نمي دهد ولی تلفن همراه پوشش می دهد، دسترسي به اينترنت داشته باشید. البته سرعت GPRS و EDGE از WiMAX كمتر است ولی سرعت LTE بیشتر است (البته محدودیت سرعت به قوانین و اپراتورها برمی گردد). هزينه ي آن نيز از طريق قبض تلفن همراه يا خريد شارژ اعتباري قابل پرداخت است.البته اگر تبلت شما سيم كارت نمي خورد اصلا نگران نباشید و باز مي توانيد از طریق يك واسط كوچك كه حدود ده ببست هزار تومان قيمت دارد و اندازه يك فلش مموری است و به USB‌ متصل مي شود به اینترنت متصل شوید.
از طریق PC Suite:
 این امکان تنها در برخی از تبلت ها و گوشی های موبایل وجود دارد که پس از نصب برنامه PC Suite که در CD همراه گوشی وجود دارد روی لپ تاپ، می توان از طریق کابل USB به کامپیوتر یا لپ تاپ مرتبط و علاوه بر تبادل فایل و سنکرون کردن اطلاعات شماره تماس و پیامکها، از طریق Internet Kit به اینترنت اتصال یافت. البته اکثراً برای استفاده از اینترنت گوشی برای لپ تاپ از این امکان استفاده می کنند و در حقیقت گوشی مانند یک مودم برای لپ تاپ عمل می کند. حالت دیگر که در برخی گوشی ها و لپ تاپ ها مقدور است اتصال از طریق Blue tooth است. زیرا اکثر لپ تاپها نیز Blue tooth دارند.
 

 
 

]

تنها با یک تماس مشکلات رایانه ای خود را حل کنید . کافیست یکبار امتحان کنید . !

 اف یک پاسخگوی همیشه بیدار برای مشکلات رایانه ای شما

شماره تماس 9099071112  و  9099071113 از سراسر کشور و تماس از تهران با شماره 9092305213

وب سایت مرکز اف یک

 

تنها با یک تماس مشکلات رایانه ای خود را حل کنید ! به همین راحتی !

 

مطالب مرتبط :
  1. دانلود Mozilla Firefox v16.0 - نرم افزار مرورگر اینترنت فایرفاکس
  2. فنون‌ افزایش‌ سرعت‌ در اینترنت
  3. تنظیمات اینترنت اکسپلورر ۸ و رفع مشکلات آن
  4. ویندوز ۸ و اینترنت اکسپلورر ۱۰ هک شدند
  5. محاسبه و کنترل پهنای باند اینترنت و شبکه، BWMeter 6.5.

پاسخ